Sektorkolejowy » Cargounit wkracza na rynek rumuński

Cargounit wkracza na rynek rumuński

pzez Adrian

25 sierpnia 2022 r. przedsiębiorstwo Cargounit przekazało w leasing spółce Unicom Tranzit z Rumunii lokomotywę Smartron, która została wyprodukowana przez Siemens Mobility.

Cargounit jest największą firmą w Polsce, która zajmuje się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej. Należy podkreślić, że jest to jeden z wiodących tego typu podmiotów na starym kontynencie. Spółka Cargounit należy do Funduszu Trójmorza.

W czwartek 25 sierpnia 2022 r. w Bukareszcie na Băneasa Royal Station lokomotywa Smartron została oficjalnie przekazana w leasing rumuńskiej spółce Unicom Tranzit.

„Cargounit wychodzi poza Polskę i umacnia swoją obecność w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma od lat korzysta z nowoczesnych lokomotyw Vectron, a teraz rozszerza swoje porfolio o kolejny nasz pojazd – lokomotywę Smartron, dedykowaną na rynek rumuński. Cieszymy się, że nasze nowoczesne i ekologiczne lokomotywy pomagają firmie w realizacji ambitnych celów rozwojowych i przyczyniają się do promocji transportu kolejowego w Europie. Jesienią flota CARGOUNIT powiększy o kolejnego Smartrona” – mówił Hubert Meronk, CEO Siemens Mobility Sp. z o.o.

Firma Cargounit w swojej ofercie posiada 187 lokomotyw (104 elektryczne oraz 83 spalinowe). Flota spółki jest regularnie rozszerzana o nowoczesne pojazdy. Cargounit skupia się na krajach  Europy Środkowo-Wschodniej, które są dla niej bardzo istotnym obszarem rozwoju.

„Obecna sytuacja na rynku przewozów kolejowych w segmencie towarowym sprzyja rozwojowi floty lokomotyw na wynajem. Zapotrzebowanie na nowoczesny tabor rośnie z powodu konieczności wymiany starszych pojazdów na nowoczesne, jak i w związku z przekierowaniem na kolej istotnych wolumenów towarów eksportowanych uprzednio z Ukrainy drogą morską. Widzimy duży potencjał rynku wynajmu lokomotyw zarówno na rynku polskim, jak i na rynku rumuńskim, który jest jednym z największych rynków kolejowych w Europie Środkowo-Wschodniej” – podkreślał Łukasz Boroń, prezes zarządu Cargounit Sp. z o.o.

Podczas oficjalnego przekazania lokomotywy Smartron prezes zarządu Cargounit zaznaczał również, że chce zwiększać ilość wynajmowanych lokomotyw Smartron na rynku rumuńskim oraz w Bułgarii.

„Jesteśmy przekonani, że lokomotywa Smartron bazująca na sprawdzonych rozwiązaniach Siemens Mobility, jest właściwym wyborem dla lokalnych przewoźników poszukujących nowoczesnej i niezawodnej lokomotywy charakteryzującej się najwyższą sprawnością techniczną” – dodał.

O lokomotywie Smartron

Pojazd, który został wyprodukowany przez Siemens Mobility, bazuje na rozwiązaniach z platformy Vectron. Przekazana lokomotywa jest dostosowana do pracy przy prądzie zmiennym 15 kV lub 25 kV oraz wyposażona w system kontroli pociągu PZB/LZB. Produkowana jest w standardowym kolorze niebieskim „Capri Blue”. Lokomotywa Smartron waży ok. 83 ton, ma rozstaw osi 1435 mm i dysponuje mocą 5,4 MW. Jej maksymalna prędkość to 160 km/h. Warto dodać, że lokomotywy Smartron mają dopuszczenie do pracy także w Niemczech i Bułgarii.

Autor: Damian Malesza
Fot. mobility.siemens.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz