Sektorkolejowy » Rozpoczyna się święto kolejnictwa w Gdańsku – TRAKO

Rozpoczyna się święto kolejnictwa w Gdańsku – TRAKO

pzez Damian

Najważniejsze wydarzenie branży kolejowej zostało zainaugurowane W ceremonii otwarcia i debacie pn. „Strategiczna rola kolei w budowie odporności Europy”. Wzięli w nich udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Maciej Małecki – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Andrzej Bittel – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, dr Ignacy Góra – prezes Urzędu Transportu Kolejowego, oraz przedstawiciele świata polityki, nauki, ekspert przedsiębiorstw, służb mundurowych oraz samorządowców. Na spotkaniu był obecny także Carlo Borghini, który jest asystentem sekretarza generalnego ds. Zarządzania Wykonawczego w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Witamy na 15. edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO. Ministerstwo Infrastruktury z przyjemnością po raz kolejny wspiera wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie gromadzące przedstawicieli transportu szynowego, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kolejowych” – powiedział Andrzej Adamczyk.

Zwracał uwagę na to, w jakim miejscu aktualnie znajduje się polska kolej. Podkreślał, iż wydarzenia organizowanie w ramach 15.edycji Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO są doskonałą okazją do podjęcia dyskusji o wyzwaniach, które są stawiane przed sektorem kolejowym. Istotnym elementem wystąpienia ministra było przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu oraz inwestycje realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych – podkreślał tym samym oddany do użytku podróżnych gdański dworzec. Andrzej Adamczyk przypominał także o sukcesywnie modernizowanym taborze oraz przedsięwzięciach w zakresie budowy nowych i przebudowy istniejących już linii kolejowych.

Kolej musi służyć wszystkim mieszkańcom naszego kraju” – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

Deklarował również dalsze duże inwestycje infrastrukturalne i ambitne cele w zakresie liczby przewiezionych pasażerów.

Celem jest 400 mln pasażerów w 2027 r. Jestem pewien, że w 2027 r. będziemy mogli powiedzieć: w 2023 r. nie doszacowaliśmy możliwości, jakimi dysponują polskie koleje, wyzwania, jakie są w stanie odnieść polscy kolejarze” – podkreślał minister infrastruktury.

Polska kolej musi dalej dynamiczne się rozwijać” – dodał minister infrastruktury.

Andrzej Adamczyk zapewnił również, że pomimo licznych spekulacji polska kolej bezsprzecznie pozostanie państwowa

Wierzę, że kolej jest jednym z obszarów, który pomoże wspierać rozwój gospodarczy i stabilizować oraz wzmocnić ekonomię, nie tylko Europy, ale też świata […] TRAKO to nie tylko spotkania biznesowe w halach, ale to też setki rozmów, spotkania konferencyjne. W tym roku mocno z naciskiem na innowacyjność. Jeszcze do niedawna była dyskusja o teoretycznym wodorze, a teraz jeździmy już gotowym produktem wodorowym – naszym – narodowym wyprodukowanym przez Pesę” – powiedział Andrzej Bojanowski prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Chciałbym podziękować ponad 100 wystawcom, którzy są z nami od 1996 r. – bez Was nie rozwijalibyśmy się – tak dynamicznie, jak można było obserwować na każdej edycji wydarzenia. Gratulujemy Wam waszych sukcesów. To Wy z małych, często garażowych przedsiębiorstw staliście się championami polskiego eksportu, staliście się silnymi przedsiębiorcami zatrudniającymi dziesiątki, setki pracowników – Polaków. Bardzo Wam dziękuję, że byliśmy razem” – podsumował Andrzej Bojanowski.

Autor: Damian Malesza
Fot. SektorKolejowy

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz