Sektorkolejowy » Terminal kontenerowy w Świnoujściu z decyzją lokalizacyjną

Terminal kontenerowy w Świnoujściu z decyzją lokalizacyjną

pzez Damian

Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wydał decyzję lokalizacyjną dla przyszłego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. To oznacza m.in., że można zacząć projektować infrastrukturę dla tej inwestycji.

O wydaniu decyzji poinformował wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Decyzja lokalizacyjna to kolejny niezbędny dokument poprzedzający realizację inwestycji. Wcześniej terminal kontenerowy w Świnoujściu uzyskał decyzję środowiskową.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu będzie przygotowany do przyjęcia i zdolny do obsługi największych kontenerowców oceanicznych, które mogą wejść na Morze Bałtyckie.

W ubiegłym roku ZMPSiŚ wybrał ofertę złożoną przez konsorcjum składające się z dwóch firm: DEME Concessions z Belgii oraz QTerminals z Kataru, a 10 lipca została podpisana umowa przedwstępna. Realizacja przedsięwzięcia planowana jest do 2028 roku.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu jest strategiczną inwestycją zarówno w obszarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa państwa. Należy do jednych z najważniejszych projektów inwestycyjnych w naszej gospodarce morskiej. Trzeba zaznaczyć, że cały proces zaczynamy praktycznie od początku. Jednak jesteśmy zdeterminowani, aby budowę terminala zrealizować. Polskie porty morskie systematycznie odnotowują wzrost liczby przeładunków, a terminal kontenerowy sprawi, że liczba ta będzie jeszcze większa. Dzięki tej inwestycji na Pomorze Zachodnie zawijać będą największe kontenerowce na świecie. Bez wątpienia, to wielka szansa na rozwój polskiej gospodarki morskiej – podkreśla wiceminister infrastruktury, Arkadiusz Marchewka.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz