Sektorkolejowy » Pesa dostarczyła 10 tramwajów dla Bydgoszczy, realizując zamówienie podstawowe

Pesa dostarczyła 10 tramwajów dla Bydgoszczy, realizując zamówienie podstawowe

pzez Damian

Nowe niskopodłogowe Swingi stacjonują w bydgoskiej zajezdni MZK zlokalizowanej przy ul. Toruńskiej. Pierwsze z nich wożą już pasażerów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej z Bydgoszczy (ZDMiKP), dostawa kolejnych 30 pojazdów zamówionych w ramach prawa zostanie zrealizowana w 2024 r. Wymiana taboru jest finansowana ze środków unijnych.

Zamówienie zrealizowane przez bydgoską Pesę składało się z 6 tramwajów Swing w wersji długiej oraz 4 w wersji krótkiej. Wszystkie pojazdy zamówione przez miasto Bydgoszcz są niskopodłogowe i w pełni klimatyzowane. Zainstalowano w nich m.in. najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej oraz ładowarki do urządzeń elektronicznych. Wewnątrz pasażerowie mogą korzystać z bezprzewodowego internetu. Zakres zamówienia obejmuje także specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet eksploatacyjno-naprawczy, a także świadczenia dodatkowe.

Do końca roku wszystkie 10 pojazdów będzie realizowało kursy na bydgoskich torach, zastępując wyeksploatowane Konstale. Wcześniej jednak muszą przejść wymagane testy. Pozostałe 30 tramwajów trafi do bydgoskiej zajezdni do końca 2025 r.

Przez ostatnie 10 lat miasto Bydgoszcz kupiło łącznie 33 niskopodłogowe tramwaje. Aktualnie realizowane są prace przy budowie mostu tramwajowego nad rzeką Brdą, torowiska na ul. Perłowej i ul. Toruńskiej oraz projekcie nowej trasy na Szwederowie. Trwa także postępowanie przetargowe na modernizację zajezdni.

Więcej informacji o tramwajach dla Bydgoszczy można znaleźć:

Autor: Damian Malesza
Fot. zdmikp.bydgoszcz.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz