Sektorkolejowy » Pesa dostarczy dodatkowe 19 tramwajów Swing do Bydgoszczy

Pesa dostarczy dodatkowe 19 tramwajów Swing do Bydgoszczy

pzez Adrian

W czwartek 30 marca br. miasto Bydgoszcz skorzystało z tzw. prawa opcji i rozszerzyło zamówienie na dostawę 21 nowoczesnych „niskopodłogowców” od Pesy o kolejne 19 pojazdów. Całkowita wymiana taboru potrwa 2 lata – po tym okresie bydgoszczanie będą podróżować wyłącznie tramwajami niskopodłogowymi.

W 2022 r. Bydgoszcz zawarła umowę z Pesą na dostawę 10 Swingów z możliwością rozszerzenia zamówienia o zakup kolejnych pojazdów (pisaliśmy o tym TUTAJ). Aktualnie w zakładach bydgoskiego producenta trwa montowanie tych pojazdów. Na początku br. miasto uruchomiło fundusze na realizację drugiej transzy, która obejmuje 11 sztuk niskopodłogowych tramwajów (więcej informacji można znaleźć TUTAJ). Teraz doszło uruchomienie opcji na dodatkowe 19 sztuk. Zgodnie z treścią podpisanej umowy Pesa Bydgoszcz ma sfinalizować cały kontrakt w 2025 r., zatem za już za dwa lata z bydgoskich torowisk mogą zniknąć wszystkie Konstale.

Bydgoszcz będzie jednym z pierwszych polskich miast z całkowicie wymienioną flotą tramwajów” – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Na uwagę zwraca jednak czas, w jakim tego dokonujemy. Przed dekadą posiadaliśmy dwa nowoczesne pojazdy. Wkrótce nasza flota będzie składać się z 75 nowoczesnych pojazdów. Mając na uwadze, że koszt jednego tramwaju to ponad 10 mln zł wydaliśmy na ten cel około 750 mln złotych. Ten sukces nie byłby możliwy bez europejskich środków. To chwila, w której warto docenić naszą obecność w Unii Europejskiej. Wcześniejsze wnioski o środki rządowe na wymianę taboru zostały niestety odrzucone” – dodał.

Przez ostatnie 10 lat Bydgoszcz kupiła 33 nowe tramwaje. Kursują one m.in. po torowiskach do Fordonu, dworca kolejowego, a także wzdłuż ul. Kujawskiej.

Inwestycje tramwajowe w Bydgoszczy

Bydgoszcz sukcesywnie realizuje inwestycje mające na celu poprawę jakości transportu publicznego. Trwają prace związane z budową nowego mostu tramwajowego łączącego ul. Fordońską z ul. Toruńską. Warto dodać, że miasto uzyskało dofinansowanie na modernizację zajezdni tramwajowej – aktualnie trwa postępowanie przetargowe na realizację tego zadania. Jak deklarują przedstawiciele Bydgoszczy, środki unijne zostaną wykorzystane m.in. na budowę nowej linii na Szwederowo (podpisano już umowę na przygotowanie projektu) oraz modernizację torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni tramwajowej, a także modernizację pętli w Lesie Gdańskim.

O przedsiębiorstwie Pesa Bydgoszcz pisaliśmy m.in. TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. bydgoszcz.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz