Sektorkolejowy » Bydgoszcz rozszerza kontrakt na zakup nowych tramwajów. Pesa dostarczy kolejne 11 pojazdów

Bydgoszcz rozszerza kontrakt na zakup nowych tramwajów. Pesa dostarczy kolejne 11 pojazdów

pzez Damian

Do Bydgoszczy trafi dodatkowe 11 sztuk niskopodłogowych tramwajów, gdyż miasto zdecydowało się na skorzystanie z prawa opcji. Aktualnie bydgoska Pesa realizuje dostawy 10 pojazdów zamówionych w ubiegłym roku. Ponadto trwają negocjacje dotyczące kolejnego pakietu obejmującego 19 „niskopodłogowców”.

Zakup nowych, niskopodłogowych tramwajów będzie sfinansowany z funduszy europejskich. Warto przypomnieć, że Bydgoszcz sukcesywnie modernizuje flotę pojazdów. Przez ostatnie 10 lat miasto kupiło 33 tramwaje, które obsługują m.in. nowe torowiska do Fordonu, dworca kolejowego, a także wzdłuż ul. Kujawskiej.

„Jesteśmy w trakcie zakupów kolejnych tramwajów. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę ramową z PESĄ. W jej ramach zleciliśmy też zakup 10 nowych pojazdów. Teraz uruchamiamy kolejny pakiet obejmujący 11 pojazdów. Pracujemy nad tym, by rozszerzyć to zamówienie o następne 19 „niskopodłogowców”. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Te zakupy są możliwe dzięki pozyskaniu środków unijnych na kolejne lata. Zrealizowanie tych zamówień będzie oznaczać, że cała flota tramwajowa liczyć będzie 75  nowoczesnych pojazdów.  To więcej niż obecnie porusza się po bydgoskich torowiskach” – powiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Stopień zaawansowania negocjacji z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) jest na tyle wysoki, że opcja na kolejne 19 tramwajów może zostać uruchomiona jeszcze w lutym br.

Inwestycje tramwajowe w Bydgoszczy

Aktualnie w Bydgoszczy trwa budowa mostu tramwajowego łączącego ul. Fordońską i ul. Toruńską. Miasto zdobyło także dofinansowanie z funduszy centralnych na rozpoczęcie modernizacji zajezdni tramwajowej. Środki pochodzące z Unii Europejskiej mają zostać wykorzystane m.in. na  budowę nowej linii na Szwederowo. Obecnie trwa przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Fundusze europejskie trafią również na modernizację torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej od ul. Kazimierza Wielkiego do zajezdni tramwajowej oraz modernizację pętli w Lesie Gdańskim.

Autor: Damian Malesza
Fot. bydgoszcz.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz