Sektorkolejowy » Pesa wyprodukuje tramwaje dla Bydgoszczy – umowa podpisana

Pesa wyprodukuje tramwaje dla Bydgoszczy – umowa podpisana

pzez Damian

Ponad 102 mln zł za 10 tramwajów dla Bydgoszczy w ramach zamówienia podstawowego i możliwość dostarczenia kolejnych 36 pojazdów za ponad 386 mln zł w ramach opcji – to główne założenia umowy zawartej pomiędzy Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy a zakładem produkcyjnym PESA Bydgoszcz SA.

W pierwszej turze, w dostawach, które mają być zrealizowane do listopada 2023 r., producent dostarczy 10 tramwajów Swing, z których sześć to tramwaje pięcioczłonowe, a cztery trójczłonowe. Zamówione pojazdy to jednostki nowej generacji, niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, wi-fi, ładowarki do urządzeń mobilnych, udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Podczas podpisania umowy prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, powiedział, że miasto wzmacnia transport publiczny poprzez inwestycje w ekologiczne rozwiązania, w tym m.in. w nowe torowiska i wymianę taboru tramwajowego. „Chcieliśmy ten cel osiągnąć wcześniej. Niestety po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów, mamy coraz bardziej ograniczone możliwości rozpoczynania dużych zakupów inwestycyjnych bez odpowiedniego dofinansowania” – dodał.

Jeśli zamawiający podejmie decyzję o domówieniu w ramach opcji kolejnych 36 tramwajów, zostaną one dostarczone do inwestora do końca 2029 r.

Obecnie po Bydgoszczy jeździ 35 tramwajów wyprodukowanych przez Pesę – 33 to nowoczesne Swingi, a dwa to starsze modele, Tramicusy 122N.

Firma z Bydgoszczy jako jedyna wzięla udział w przetargu ogłoszonym w marcu przez ZDMiKP. Zamówienie podstawowe wyceniła o ponad 10 mln wyżej niż szacował inwestor.

Pesa to największy polski producent taboru szynowego. W zakładach w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim zatrudnia blisko 4 tys. pracowników. Dostarczyła już ponad 800 tramwajów do kilkunastu europejskich miast, takich jak m.in. Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj, Seged. Obecnie produkuje pojazdy, które będą wozić pasażerów w Bułgarii, Rumunii, na Łotwie i we Wrocławiu. Wiosną pozyskała zlecenie na dostawę 23 tramwajów do Tallina.

Autor: Agata Sumara
Fot. PESA Bydgoszcz SA

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz