Sektorkolejowy » MZK Bydgoszcz wymienia tabor na nowy – do zajezdni trafił kolejny tramwaj Pesa Swing

MZK Bydgoszcz wymienia tabor na nowy – do zajezdni trafił kolejny tramwaj Pesa Swing

pzez Damian

W nocy z 13/14 września br. do zajezdni tramwajowej Miejskich Zakładów Komunikacyjnych zlokalizowanej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy dotarł kolejny pojazd wyprodukowany przez Pesę. Pierwszy z 40 zamówionych Swingów został dostarczony w ubiegłym miesiącu. Do końca 2023 r. gama pojazdów bydgoskiego przewoźnika wzbogaci się o 10 tramwajów tego typu.

Dostawy tramwajów są realizowane przy użyciu specjalnych lawet o pokaźnych rozmiarach. Duże zamówienie pozwoli wymienić cały bydgoski tabor tramwajowy na nowy. Inwestycja jest realizowana z wykorzystaniem środków unijnych.

Jak wyglądają tramwaje Pesa Swing?

Wszystkie pojazdy, które zasilą tabor MZK z Bydgoszczy, będą w pełni niskopodłogowe. Są wyposażone m.in. w klimatyzację, nowoczesny systemy informacji pasażerskiej, bezprzewodowy internet oraz ładowarki do urządzeń mobilnych. Mogą poruszać się z prędkością sięgającą 80 km/h. Zakres zamówienia obejmuje także specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet eksploatacyjno-naprawczy oraz świadczenia dodatkowe.

Pozostałe tramwaje będą dostarczane regularnie w kolejnych miesiącach. Zgodnie z planem cały kontrakt ma zostać sfinalizowany 2025 r.

Bydgoszcz nadrabia zaległości

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2010 r. tabor bydgoskiego przewoźnika zasilały tylko dwa nowoczesne pojazdy. Przez dekadę Bydgoszcz sukcesywnie modernizowała flotę – miasto kupiło 33 tramwaje. Inwestycje miejskie nie ograniczały się do rozszerzania gamy pojazdów. Część budżetu przeznaczono m.in. na budowę nowych linii tramwajowych prowadzących do Fordonu, dworca kolejowego, a także wzdłuż ul. Kujawskiej. Ponadto regularnie powstają nowe przystanki wiedeńskie.

Miasto Bydgoszcz ma w planach dalsze rozwijanie komunikacji tramwajowej. Na finiszu jest budowa mostu tramwajowego nad rzeką Brdą oraz torowiska na ul. Perłowej i ul. Toruńskiej. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe na modernizację zajezdni tramwajowej. Ponadto postępują prace projektowe związane z budową nowej trasy na Szwederowie.

Całkowita wartość zamówionych pojazdów wynosi 431,2 mln zł

Więcej informacji o inwestycjach realizowanych w Bydgoszczy i tramwajach zamówionych przez miasto można znaleźć m.in.:

Autor: Damian Malesza
Fot. zdmikp.bydgoszcz.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz