Sektorkolejowy » Koleje Czeskie rozszerzają zamówienie na spalinowe składy Regiofox od Pesy o 30 szt.

Koleje Czeskie rozszerzają zamówienie na spalinowe składy Regiofox od Pesy o 30 szt.

pzez Damian

Czeski przewoźnik (České dráhy) poinformował o zamówieniu 30 dodatkowych spalinowych składów serii 847 od bydgoskiego producenta pojazdów szynowych. Łącznie Pesa dostarczy ich do Czech 106 egzemplarzy.

Jak informują Koleje Czeskie, 28 z 30 dodatkowych jednostek spalinowych będzie wykorzystywana do obsługi niezelektryfikowanych tras w zachodniej części regionu środkowo-czeskiego m.in. z Kralup nad Vltavou w kierunku Slaného i Velvar, z Beroun do Příbrami, a także na linii Rakovník – Kladno – Kralupy nad Vltavou.

„Na prośbę pasażerów kontynuujemy przywracanie pociągów pasażerskich i ekspresowych na liniach niezelektryfikowanych. Już po raz czwarty korzystamy z umowy ramowej z polską spółką Pesa Bydgoszcz na maksymalnie 160 jednostek RegioFox i zamówiliśmy kolejne 30 pociągów. Ich liczba na naszych torach wyniesie w sumie 106 sztuk. Zastąpią inne stare pociągi, które nie zapewniają już wystarczającego komfortu” – powiedział Michal Krapinec, prezes zarządu i dyrektor generalny Kolei Czeskich.

Wartość zamówionych 30 dodatkowych składów Regiofox wynosi ponad 3 mld CZK (ok. 0,5 mld zł). Wszystkie 106 jednostek będzie kosztować czeskiego przewoźnika ponad 10 mld CZK (ok. 1,8 mld zł).

„Zamówienie dodatkowych pojazdów w ramach umowy ramowej jest potwierdzeniem wysokiej jakości naszego najnowszego pociągu PESA 847 RegioFox. Zarówno dla władz regionalnych, jak i dla Kolei Czeskich oraz Pesy najważniejsza jest satysfakcja pasażerów, którzy będą podróżować wygodnymi, bezpiecznymi i ekologicznymi pociągami. Jeszcze raz dziękuję Kolejom Czeskim za zaufanie i jestem przekonany, że nasza dobra współpraca będzie się nadal rozwijać w przyszłości” – podkreślał Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesy Bydgoszcz.

O składach Regiofox

Składy spalinowe Regiofox produkowane przez bydgoską Pesę mogą pomieścić 115 pasażerów na miejscach siedzących, z czego 9 w pierwszej klasie. Są w pełni klimatyzowane i przyjazne osobom z niepełnosprawnościami np. dzięki niskopodłogowej konstrukcji oraz przestronnej toalecie. Wewnątrz zainstalowano m.in. nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring oraz gniazdka i złącza USB do ładowania urządzeń elektronicznych. Pojazdy rozwijają prędkość do 120 km/h.

Więcej informacji o Regiofoxach można znaleźć:

O spółce Pesa Bydgoszcz pisaliśmy m.in.:

Autor: Damian Malesza
Fot. České Dráhy

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz