Sektorkolejowy » Trwa dobra passa Pesy. Polski producent wygrał duży przetarg w Rumunii – jego wartość opiewa na ponad 1 mld zł

Trwa dobra passa Pesy. Polski producent wygrał duży przetarg w Rumunii – jego wartość opiewa na ponad 1 mld zł

pzez Damian

Bydgoska Pesa z powodzeniem realizuje ekspansję na rynki zagraniczne. Spółka wystartowała w dwóch postępowaniach przetargowych na dostawę łącznie kilkudziesięciu pociągów dla Kolei Rumuńskich. W czwartek 14 września br. komisja przetargowe rozstrzygnęła pierwsze z nich na korzyść Pesy. Dostarczy ona 20 pojazdów EMU Inter-Regio /REIR/ wraz z 15-letnim utrzymaniem oraz opcjami na dodatkowe 9 sztuk, a także kolejne 15 lat utrzymania.

Polski producent pojazdów szynowych czeka na rozstrzygnięcie drugiego przetargu. Zakres zamówienia obejmuje dostawę 62 pojazdów EMU Regio /RE-R/ w trzech transzach oraz identycznie jak w pierwszym postępowaniu – utrzymanie przez okres 15 lat wraz z opcją utrzymania na następne. 15 lat. Oprócz Pesy zainteresowanie tym przetargiem wykazał Siemens oraz Alstom. Finalnie oferty wpłynęły od polskiego producenta i Alstomu.

Pesa Bydgoszcz zdeklasowała konkurentów w obu postępowaniach przetargowych – oferty złożone przez spółkę okazały się najkorzystniejsze.

O pojazdach oferowanych przez Pesę

3-członowe elektryczne zespoły trakcyjne (EZT) polskiego producenta zabudowane na oddzielnych wózkach mogą poruszać się z prędkością sięgającą 160 km/h. Na pokładzie znajdziemy 192 miejsca siedzące w 1 oraz 2 klasie. Pociągi przeznaczone na rynek rumuński będą zasilane z sieci trakcyjnej AC 25kV. Zostaną również wyposażone w obowiązujący w Rumunii system bezpieczeństwa: PZB 90.

„Pojazdy, które dostarczymy Kolejom Rumunskim, będą rozwinięciem elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Pesa 655-3 dostarczanych do prywatnego czeskiego przewoźnika RegioJet. Otrzymają oznaczenia 655-6 i 655-5” – informuje Jan Bończyk, szef sprzedaży rynków zagranicznych  w spółce Pesa.

„Ten przetarg to nie tylko dostawa pojazdów, ale również inwestycje na lokalnym, rumuńskim rynku. Zakładamy, że by zapewnić utrzymanie ponad 90 pojazdów, Pesa utworzy w trzech regionach dedykowane centra serwisowe, a w tej kwestii chcemy również współpracować z lokalnymi partnerami” – dodaje Hanna Wiśniewska – Sibru, przedstawicielka Pesy w Rumunii.

Kontrakty za ok. 4 mld zł

Bydgoska Pesa nadal czeka na oficjalne potwierdzenie zwycięstwa w drugim postępowaniu przetargowym. W momencie, gdy cały proces udzielenia drugiego zamówienia dla polskiego producenta przebiegnie bez żadnych komplikacji, to sumaryczna wartość kontraktów wyniesie ok. 4 mld zł, a spółka dostarczy aż 91 pojazdów. Tym akcentem Pesa podkreśli mocną obecność na rynku rumuńskim. Będzie to drugie co do wielkości zamówienie realizowane przez bydgoskie przedsiębiorstwo. Większe umowy zostały zawarte w Czechach.

„Zamówienia na dostawy pojazdów dla Rumunii, a wcześniej Czech są dla nas ważne również w kontekście wzmacniania pozycji Pesa na rynkach krajów Trójmorza. Pracujemy również nad pojazdami HS i chcemy je dostarczać przewoźnikom, którzy będą obsługiwać połączenia w ramach Via Baltica i dalej na południe Europy. Między innymi dlatego aktywnie uczestniczyliśmy w zeszłotygodniowym Forum Biznesowym Trójmorza w Bukareszcie” – zaznacza Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesa Bydgoszcz.

Zgodnie z planem podpisanie kontraktów w ramach obydwu postępowań przetargowych ma nastąpić jeszcze w tym roku, a dostawy pierwszych pojazdów dla Rumunii zostaną zrealizowane za 2 lata.

Pesa stawia na eksport

Należy przypomnieć, iż w latach 2012 – 2023 Pesa dostarczała tramwaje na rynek rumuński – łącznie jeździ ich tam 37 egzemplarzy – w miastach Craiova, Cluj oraz Jassy. Polski producent pojazdów szynowych sukcesywnie rozwija obecność a rynkach zagranicznych. Aktualnie produkowane są tramwaje dla Tallina oraz pojazdy dla CD i Regio Jet w Czechach. Co ciekawe Pesa buduje także pociągi dla Ghany. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę, w ostatnich latach eksport stanowi ponad połowę produkcji Pesy.

Więcej informacji o spółce Pesa można znaleźć m.in.:

Autor: Damian Malesza
Fot. Pesa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz