Sektorkolejowy » 12 nowych Lajkoników II zasila park taborowy MPK Kraków

12 nowych Lajkoników II zasila park taborowy MPK Kraków

pzez Damian

Dostarczone pojazdy są częścią największego do tej pory kontraktu na dostawę nowych wagonów, realizowanego przez krakowskiego przewoźnika. Obejmuje on w sumie dostawę 60 nowoczesnych tramwajów.

Aktualnie Stadler zrealizował pierwszą z trzech umów na dostarczenie nowoczesnych pojazdów dla MPK Kraków. Pierwsza z nich obejmowała dostawę 10 Lajkoników II, dwie kolejne – po 25 szt. tramwajów. Należy podkreślić, że 2 z dostarczonych tramwajów są wyposażone w nowoczesny system, który umożliwia jazdę z opuszczonym pantografem, bez wykorzystania sieci trakcyjnej (na odcinku o długości co najmniej 3 km). Miasto Kraków dysponuje już czterema takimi pojazdami (2 pierwsze wagony z takim rozwiązaniem trafiły już do Krakowa z partią 50 Lajkoników – dostarczanych w latach 2019 – 2021).

Wszystkie 4 wagony wyposażone w innowacyjny system, który pozwala na jazdę z opuszczonym pantografem, będą obsługiwały linię nr 18 (Czerwone Maki P+R – Krowodrza Górka). Rozwiązanie to będzie testowane w rejonie I Obwodnicy. Warto przypomnieć, że wszystkie Lajkoniki zostały zaprojektowane w taki sposób, by można było zainstalować ten system w przyszłości.

Więcej informacji o tramwajach Lajkonik II można znaleźć m.in. TUTAJ.

O dostawach nowoczesnych pojazdów dla MPK Kraków pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot: mpk.kraków.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz