Sektorkolejowy » SKPL: Holenderski pociąg DM90 na jazdach testowych w Jaśle

SKPL: Holenderski pociąg DM90 na jazdach testowych w Jaśle

pzez Damian

W piątek 30 grudnia 2022 r. na stację Jasło wjechał jeden z pociągów DM90 (SD85-001) należących do SKPL Cargo. W ubiegłym roku spółka kupiła 32 pojazdy tego typu od Nederlandse Spoorwegen (NS). Spalinowe pojazdy od wielu miesięcy są modernizowane, aby zostać dopuszczone do ruchu na polskich torach.

Holenderski przewoźnik wycofał z eksploatacji pociągi DM90, gdyż większość linii kolejowych w Niderlandach jest zelektryfikowana. Zainteresowanie pojazdami wyraziła spółka SKPL Cargo. Dwuczłonowe, spalinowe DM90 zostały wyprodukowane pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Przystosowanie do eksploatacji na polskiej infrastrukturze trwało niespełna rok. SKPL musiało poradzić sobie m.in. z wysoko umieszczoną podłogą. Pojazdy zostały wyposażone w klimatyzację, a w przedziałach wymieniono fotele.

Spółka SKPL Cargo dokłada wszelkich starań, by na początku 2023 r. wszystkie pociągi DM90 przeszły pozytywnie proces homologacji i uzyskały niezbędne pozwolenia, by móc kursować po polskich torach.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojazdy typu DM90 po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zezwoleń będą realizowały połączenie kolejowe z Zagórza do Krakowa oraz Kłodzka. Aktualnie trasa ta jest obsługiwana przez SKPL Cargo na zlecenie PKP Intercity i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Autor: Damian Malesza
Fot. jaslo4u.pl

Może Ci się spodobać

4 komentarze

Jacek 2 stycznia 2023 - 14:51

A czemu holenderski a nie polski?Newsy,PESA?

Odpowiedz
Mateusz 4 stycznia 2023 - 20:02

Po prostu były kupione z Holandii, jako używane SKPL polska spółka kolejowa chcąc być konkurencyjna wzięła pewnie kredyt i kupiła od razu duży park taborowy a nie z 5 nowych szt z Newagu lub Pesy. Będzie teraz mogła stawać do przetargów i zapewni dojazd koleją tam gdzie PKP nie jeździ

Odpowiedz
Jacek 2 stycznia 2023 - 14:52

Newag miało być 😁👍

Odpowiedz
Burrak 18 października 2023 - 11:54

Kupowanie używanych ale jeszcze całkiem dobrych to po pierwsze jest ekologiczne, chroni środowisko i zasoby przyrody, pozwala obniżyć koszty, zwiększyć konkurencję, zwiększyć zyski, dostępność komunikacji dla ludzi. Same dobre to. Szacun dla SKPL.u

Odpowiedz

Zostaw komentarz