Sektorkolejowy » Pierwszy tramwaj Lajkonik II został dostarczony do Krakowa

Pierwszy tramwaj Lajkonik II został dostarczony do Krakowa

pzez Damian

22 sierpnia 2022 r. do zajezdni tramwajowej Podgórze został przywieziony Lajkonik II. MPK S.A. w Krakowie zamówiła łącznie 60 sztuk tych pojazdów.

Lajkonik II został przetransportowany do Krakowa na specjalnej lawecie. Tramwaj jest przygotowywany do wysłania na linię. Nowe pojazdy zastąpią wagony wysokopodłogowe, dzięki czemu pasażerowie będą mogli podróżować bardziej komfortowo.

Warto przypomnieć, że wcześniej jeden z Lajkoników II pojawił się już w Krakowie – przechodził badania i testy, które były wymagane do uzyskania homologacji. Sprawdzane były m.in. systemy hamowania i napędu oraz układy elektryczne. Wszystkie przeprowadzone testy zakończyły się pozytywnie.

Jak wyglądają tramwaje Lajkonik II?

Niskopodłogowe, trzyczęściowe pojazdy z czterema wózkami jezdnymi są bardziej komfortowe. Nowe tramwaje są bardziej przestronne. Dostaniemy się do nich przez drzwi wejściowe o większej niż standardowo szerokości (1400 mm). Dzięki specjalnej konstrukcji czoła pojazdu ryzyko wciągnięcia pieszego pod tramwaj jest dużo niższe. Wewnątrz zamontowano specjalne oparcia dla osób stojących. Tramwaje Lajkonik II mogą przewieźć 238 pasażerów, w tym 75 osób na miejscach siedzących. Są wyposażone m.in. w automat biletowy, klimatyzację, porty USB oraz system informacji pasażerskiej. Ergonomiczna kabina oraz wygodny fotel zapewnią motorniczemu komfortowe warunki pracy.

Dostawy 60 tramwajów to kontynuacja poprzedniego projektu, dzięki któremu mieszkańcy Krakowa zyskali 50 Lajkoników. Co ciekawe 2 z 60 zamówionych Lajkoników II będą przystosowane do jazdy bez zasilania z sieci trakcyjnej. Pozostałe z nich zostaną zaprojektowane w taki sposób, żeby w przyszłości móc korzystać z takiego rozwiązania.

O dostawie 50 tramwajów Lajkonik dla Krakowa pisaliśmy TUTAJ.

Autor: DM
Fot. MPK SA w Krakowie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz