Sektorkolejowy » X Tydzień Bezpieczeństwa – „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”

X Tydzień Bezpieczeństwa – „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”

pzez Damian

W poniedziałek 15 maja br. na terenie dworca Warszawa Zachodnia rozpoczęła się 10. edycja największego święta BHP w Polsce – Tydzień Bezpieczeństwa 2023. Wydarzenie, które potrwa do 21 maja, organizowane jest cyklicznie przez największą inicjatywę promującą bezpieczeństwo w miejscu pracy w Polsce – Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Do tej pory jej działania objęły swoim zasięgiem budowy w ponad 400 różnych lokalizacjach w kraju, a grono odbiorców przekroczyło 100 000 pracowników budowlanych.

X Tydzień Bezpieczeństwa – „unikatowa inicjatywa, która w samym centrum stawia życie”

O godz. 11 Dyrekcja Budimeksu przywita gości i oficjalnie rozpocznie Konferencję organizowaną w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa 2023. Następnie głos zabiorą przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) oraz Państwowej Komisji ds. Badania Wypadków Kolejowych. Równolegle będą prowadzone szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, prezentacje instruktażowe z obsługi wskaźnika napięcia, rozwiązań technologicznych służących wydajnemu zabezpieczaniu pracowników w obszarze torowiska z wykorzystaniem innowacji czy warsztaty wykorzystujące wirtualną rzeczywistość (VR).

W dalszej części wydarzenia zaplanowano wystąpienia przedstawicieli Biura Bezpieczeństwa PKP PLK oraz spółki Budimex. Ponadto program wydarzenia obejmuje pokaz innowacyjnego rozwiązania dotyczącego mocowania tarczy D1.

Wspólnie prowadzona przez liderów branży inicjatywa, ma na celu promowanie dobrych praktyk oraz eliminowanie niewłaściwych zachowań na placach budowy. Jego jubileuszowa 10. edycja jest donośnym głosem reprezentantów wszystkich przedsiębiorstw zrzeszonych w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Kampania propagująca kulturę bezpieczeństwa w budownictwie zyskała dwóch fikcyjnych bohaterów, jakimi są Gwóźdź oraz Fundament, którzy będą występowali w instruktażach, materiałach szkoleniowych oraz filmach edukacyjnych.

X Tydzień Bezpieczeństwa jest realizowany pod hasłem przewodnim: „Uważam, nie narażam! STOP ma moc!”. Zostało ono wybrane w ramach konkursu, w którym zgłoszono aż 355 propozycji. W ramach tegorocznej edycji wydarzenia zaplanowano kilkaset godzin wykładów oraz prelekcji, ćwiczenia praktyczne, webinary, a także spotkania z ekspertami. Inicjatywa ta jest skierowana m.in. do pracowników budowlanych, inspektorów, inwestorów, wykonawców, a także podwykonawców.

Patronat nad jubileuszową edycją Tygodnia Bezpieczeństwa objęli:

  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA)
  • Państwowa Inspekcja Pracy (PIP)
  • Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce (SPBT)
  • Urząd Transportu Kolejowego (UTK)
  • Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE)
  • Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP)
  • Wydawnictwo SektorKolejowy (#SK)

O Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie to wyjątkowa inicjatywa generalnych wykonawców, której misją jest ograniczenie liczby wypadków na budowach poprzez m.in. promowanie kultury bezpieczeństwa, edukowanie w zakresie niebezpieczeństw związanych z pracą na budowie oraz zapobieganie ryzykom i wypadkom. Zrzesza ono przedsiębiorstwa, które mają na celu wdrażanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, w tym wprowadzanie systemowych rozwiązań z dziedziny BHP oraz działalność edukacyjno-szkoleniową. Do grona 17 firm członkowskich należą: Budimex SA, Erbud, Hochtief Polska SA, Karmar S.A., Mostostal Warszawa S.A., Mota – Engil Central Europe S.A., Polimex – Mostostal S.A., PORR S.A., Skanska S.A., Strabag sp. z o.o., Unibep S.A., POLAQUA, Eurovia, NDI, Eiffage, Warbud SA, MCKB S.A. Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie powstało w 2010 r.

Edukowanie i promowanie dobrych praktyk przynosi efekty

Niestety sektor budowlany znajduje się w czołówce pod względem wypadków w czasie pracy, jednak realizowanie działań na rzecz podniesienia poziomu kultury bezpieczeństwa pracy na placach budów przynosi realne efekty. Dzięki dużemu zaangażowaniu Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie w ciągu dekady działalności inicjatywy, sytuacja w branży uległa zdecydowanej poprawie. Liczba osób poszkodowanych w wypadkach na budowach w Polsce zmniejszyła się niemalże dwukrotnie (z 8684 do 4743 incydentów). Ponadto w sektorze budowlanym występuje czterokrotnie mniej wypadków śmiertelnych niż 10 lat wcześniej (na 100 tys. zatrudnionych pracowników).

Należy przypomnieć, iż według danych Eurostatu w 2009 r. na polskich budowach zdarzało się najwięcej wypadków śmiertelnych w Unii Europejskiej (UE), natomiast w 2018 r. polskie budownictwo mogło pochwalić się jednym z najlepszych wskaźników bezpieczeństwa (5,18 wypadku śmiertelnego na 100 tys. osób). Co ciekawe wynik ten jest zdecydowanie lepszy od wielu krajów, które są rozwinięte lepiej gospodarczo np. Austria (6,11), Francja (7,98) czy też Belgia (8,33).

Jasny cel – zero wypadków na budowach

Wydawnictwo Sektor Kolejowy, jako aktywny sygnatariusz Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa. Zależy nam, aby sukcesywnie podnosić świadomość uczestników ruchu kolejowego i drogowego oraz pracowników budowlanych, promując dobre praktyki. O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym.

O spółce Budimex

Budimex jest jedną z największych grup w sektorze budowlanym w Polsce. Jako generalny wykonawca realizuje usługi w obszarach infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego oraz ekologicznego. Ponadto skutecznie rozszerza swoje działania na rynku europejskim np. w Niemczech, Czechach oraz na Słowacji. Budimex funkcjonuje już od ponad 50 lat, a od 1995 r. spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Jako znana i ceniona firma w sektorze budowlanym uzyskał wiele nagród i wyróżnień m.in. tytuł Budowlanej Firmy Roku 2022 w kategorii Generalny Wykonawca. Budimex od wielu lat wykazuje się dużym zaangażowaniem w działania mające na celu zwiększenie świadomości pracowników w zakresie bezpieczeństwa.

O spółce Budimex pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Warto zapoznać się także z przeprowadzonymi wywiadami:

Sektor budowlany czekają przynajmniej dwa bardzo trudne lata – wywiad z Maciejem Olkiem

Pandemia, wojna, drastyczny wzrost cen – co czeka branżę budowlaną? – wywiad z Dariuszem Blocherem

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz