Sektorkolejowy » Niemcy: premierowy przejazd pociągu wodorowego

Niemcy: premierowy przejazd pociągu wodorowego

pzez Adrian

9 września odbyła się premierowa przejażdżka nowym pociągiem wodorowym Mireo Plus H. Podczas przejazdu w Centrum Testów i Walidacji Siemensa w Wegberg-Wildenrath w Nadrenii Północnej-Westfalii zademonstrowano również, jak wygląda tankowanie pojazdu z wykorzystaniem mobilnej stacji.

Projekt H2goesRail został po raz pierwszy zaprezentowany przez Siemens Mobility i Deutsche Bahn (DB) w listopadzie 2020 r. Oprócz testów tankowania i rozruchu przeprowadzonych w ostatnich miesiącach, pracownicy przewoźnika zostali przeszkoleni w zakresie obsługi systemu po jego uruchomieniu. H2goesRail jest finansowany kwotą 13,74 mln euro przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu w ramach Narodowego Programu Innowacji. Pojazd Mireo Plus H, który opracowano w ramach projektu, ma zasięg do 800 km, moc trakcyjną 1,7 MW zapewniającą przyspieszenie do 1,1 m/s2 i prędkość maksymalną 160 km/godz.

Wodór należy do przyszłości mobilności. (…) Nasz cel jest jasny: planujemy, że Deutsche Bahn będzie neutralny dla klimatu do 2040 r. Jednym z kluczowych elementów tego projektu jest rezygnacja z oleju napędowego w transporcie kolejowym” – mówił dr Richard Lutz, dyrektor generalny Deutsche Bahn.

Technologia wodorowa będzie konkurencyjna w stosunku do tradycyjnego napędu, jeśli zapewniony zostanie również szybki proces tankowania. Aby to zapewnić, DB opracował nową metodę, która umożliwia tankowanie pociągu wodorowego tak szybko, jak pociągu napędzanego silnikiem diesla. Wodór do pociągów będzie produkowany w Tybindze przez DB Energy z zielonej energii pobieranej bezpośrednio z napowietrznej linii energetycznej. Jak wylicza Siemens, na trasie między miejscowościami Tybinga a Pforzheim przejście z oleju napędowego na napęd wodorowy pozwoli na to, aby do atmosfery nie dostało się około 330 ton CO2 rocznie.

Mireo Plus H rozpocznie jazdę testową w Badenii-Wirtembergii w 2023 r., a od 2024 r. będzie kursował regularnie w ramach projektu H2goesRail na trasie Tybinga–Horb–Pforzheim, gdzie obecnie pasażerów wozi pociąg z napędem spalinowym.

Projekt H2goesRail oraz Mireo Plus H zostaną zaprezentowane na InnoTrans 2022, największych na świecie targach techniki kolejowej, które odbędą się w Berlinie w dniach 20-23 września. Mireo Plus H można będzie zobaczyć na stoisku T06/40, a mobilną stację paliwa wodorowego na stoisku O/630 na wystawie zewnętrznej.

Autor: Agata Sumara
Fot. siemens.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz