Sektorkolejowy » Najbardziej skrajnie położone dworce Europy

Najbardziej skrajnie położone dworce Europy

pzez Damian

Dzisiaj pokusiliśmy się o mini śledztwo i przegrzebując niezmierzone otchłanie treści internetowych, postanowiliśmy wyłowić cztery stacje kolejowe, którym można nadać miano „najbardziej wysunięta na” i tutaj, odpowiednio: na północ, na południe, na wschód i na zachód. 

Skoro pociągi są tak popularne i skoro w niektórych krajach stanowią główne medium komunikacyjne, sprawdźmy, jak daleko zawędrowały w kontekście analizy starego kontynentu. 

Po kolei zatem. 

Północ

Pierwszy obrany kierunek i od razu wątpliwości. Według pewnych źródeł najdalej wysuniętą w Europie stacją na północ jest położona w Norwegii stacja Narwik, a według innych – znajdujący się w Rosji Murmańsk. Do naszego mini zestawienia przyjmujemy subiektywnie Narwik. Miasto położone w odległości 1580 km od Sztokholmu obsługuje kilka pociągów dziennie, wszystkie one należą do szwedzkich linii kolejowych SJ AB. Wybudowana w 1902 r. stacja posiada dwa perony i parking na 30 miejsc. 

Południe 

I tu znowu wielogłos. Pierwsza informacja wskazuje na Włochy, na Sycylię, prowincję Syrakuzy i stację Pachino. Ale chwilę później docieramy do informacji, że stacja ta już nie działa i zakończyła czynną służbę na kolei w roku 1986. 

Druga informacja to kandydat z Hiszpanii – Algeciras, miasto położone w Andaluzji, które jest na pewno najbardziej wysuniętą na południe stacją kolei hiszpańskich. W związku właśnie z tym faktem wielu nadaje tej stacji również tytuł europejskiego, kolejowego, południowego krańca kontynentu. 

Można jednak znaleźć głosy w sieci, które przywracają prym w tym wyścigu południu Italii, tym razem reprezentowanej przez Pozzallo. 

Wschód 

Na wschodzie Europy sprawa również nie jest jasna. Z jednej strony znajduje się założone w XVII w. miasto w Finlandii – Kitee, słynne (chyba) wyłącznie z faktu, iż tam został założony legendarny już zespół rockowy Nightwish. Z drugiej zaś strony mamy rumuńską miejscowość Constanza, leżącą na wybrzeżu Morza Czarnego. 

Zachód 

Kandydatem do miejsca pierwszego w tej kategorii jest stolica hrabstwa Kerry w Irlandii. W mieście żyje nieco ponad 20 tys. mieszkańców i to w nim rok do roku wybiera się najpiękniejszą Irlandkę.  Sama stacja w tej miejscowości została otwarta w 1859 r. i niczym specjalnym się nie wyróżnia. W jej skład wchodzą dwa perony, do których dociera średnio do 10 pociągów tygodniowo. 

Tak więc, zadanie z określeniem statusu najbardziej skrajnych geograficznie dworców kolejowych w Europie wcale nie okazało się łatwe. Może Wy macie jakieś propozycje? Może byliście na takich stacjach?

Autor: Tomek Łucek
Fot. Wikipedia

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz