fbpx
Sektorkolejowy » Od 12 czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów

Od 12 czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów

pzez Damian

W niedzielę, 12 czerwca 2022 r., wchodzi w życie planowa, letnia korekta rozkładu jazdy pociągów. Pociągi według tego rozkładu jazdy będą kursowały do 3 września br.

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy pociągów 2021/2022 zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe SA przewidział pięć korekt związanych m.in. z pracami remontowymi na liniach kolejowych. Kolejne zmiany zaplanowane są jeszcze na 4 września i 6 listopada 2022 r.

Szczegóły dotyczące nowej wersji rozkładu jazdy powinny być ogłoszone co najmniej na 21 dni przed ich wejściem w życie na stronie internetowej zarządcy infrastruktury. Natomiast na dworcach i stacjach kolejowych powinny pojawić się w formie plakatów co najmniej z 10-dniowym wyprzedzeniem. Aktualny rozkład jazdy powinien być również dostępny na stronach internetowych przewoźników, choć ustawa nie nakłada na nich konkretnych terminów publikacji.

Letnia korekta rozkłady jazdy przyniesie wiele zmian – istotnych i pozytywnych z punktu widzenia podróżnych. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych z nich.

  1. Po 22 latach przerwy zaczną kursować pociągi z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy. Dzięki temu uzupełniona zostanie siatka połączeń realizowanych w ramach przejazdów do i ze stolicy Dolnego Śląska.
  2. Uruchomione zostaną weekendowe i świąteczne połączenia pasażerskie na trasie Czerwieńsk – Guben.
  3. Od 25 czerwca wznowione zostaną bezpośrednie połączenia do Zakopanego m.in. z Krakowa, Warszawy i Gdyni. Pociągi będą kursować do tymczasowej stacji usytuowanej obok stacji postojowej PKP Intercity, przy ulicy Spyrkówka w Zakopanem (ok. 2 km przed stacją Zakopane).
  4. Dzięki oddaniu do użytku nowego mostu i toru w centrum Krakowa powrócą codzienne połączenia z Wieliczki do stacji Kraków Główny.
  5. Jak co roku będą uruchamiane liczne pociągi sezonowe umożliwiające dojazd do atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Z różnych części kraju będziemy mogli dojechać bezpośrednio m.in. do takich nadmorskich kurortów jak Łeba, Ustka czy Hel, a do Świnoujścia czy Kołobrzegu dotrze jeszcze więcej składów w porównaniu do innych części roku. Pociągami dalekobieżnymi dotrzemy również do wielu ciekawych miejsc na południu kraju, nieobsługiwanych koleją w innych miesiącach, jak np. Uherce Mineralne, Komańcza czy Łupków w Bieszczadach. Ponadto w weekendy możliwe będą przejazdy pociągiem z Sanoka do Ustrzyk Dolnych. Uruchomione zostaną także sezonowe pociągi z Rzeszowa do Zamościa i słowackiej miejscowości Medzilaborce oraz z Jarosławia do Lublina.

Niezależnie od korekty rozkładu jazdy obywatele Ukrainy mogą nadal bezpłatnie podróżować wybranymi pociągami na terenie Polski. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej UTK.

Korekta rozkładu – ważne linki:

Źródło: utk.gov.pl
Fot. Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz