Sektorkolejowy » Legionowo: Nowe, bezkolizyjne skrzyżowanie pod torami zwiększy poziom bezpieczeństwa

Legionowo: Nowe, bezkolizyjne skrzyżowanie pod torami zwiększy poziom bezpieczeństwa

pzez Adrian

Bezpieczniej w ruchu kolejowym i drogowym

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Legionowie trwa budowa nowego tunelu pod torami (trasa Wrocław – Trójmiasto), które będzie skutkowało zwiększenie bezpieczeństwa na w ruchu kolejowym i drogowym oraz usprawnieniem komunikacji drogowej. Zastąpi on przejazd umiejscowiony na ul. Polnej/Kwiatowej. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest realizowana we współpracy z Gminą Miejską Legionowo.

Postępy prac w Legionowie

W ramach przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za pomocą ciężkiego sprzętu zdemontowano już nawierzchnię. Trwa wykonanie wykopu pod konstrukcję. Podczas trwania prac budowlanych piesi mogą korzystać z tymczasowego przejścia przez tory, które zostało wyposażone w rogatki oraz sygnalizację świetlną. Funkcjonuje także ruch pociągów pomiędzy Warszawą a Trójmiastem.

Jak będzie wyglądał nowy obiekt w Legionowie?

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. po zakończeniu prac budowlanych w ramach tej inwestycji do dyspozycji pieszych i rowerzystów oddany zostanie chodnik oraz ścieżka rowerowa. Długość przejazdu będzie wynosiła 49 m, a szerokość 13 m. Przewidziane rozwiązania mają umożliwić poprowadzenie jezdni o szerokości 6 m. Po wykonaniu nowego przejazdu kierowcy aut nie będą już zmuszeni oczekiwać przed rogatkami.

Koszt i finansowanie inwestycji

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Gminy Miejskiej Legionowo, w ramach której powstanie nowy przejazd, będzie kosztowała około 32 mln zł. Wartość działań PKP PLK, które są realizowane w ramach projektu pt. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” to ponad 14,5 mln zł brutto. Zgodnie z planem zakończenie prac budowlanych ma nastąpić w IV kwartale 2022 r. Projekt ten jest współfinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a jego zakres obejmuje budowę 25 obiektów:

  • 10 wiaduktów drogowych
  • 12 tuneli (wiaduktów) drogowych
  • 3 przejścia dla pieszych

Na terenie województwa mazowieckiego powstaną następujące obiekty:

  • wiadukt drogowy w Pruszkowie
  • wiadukt dla pieszych w Ciechanowie
  • tunel drogowy w Teresinie
  • tunel drogowy w Celestynowie

O inwestycjach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które wykorzystywały unijne środki finansowe z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pisaliśmy już m.in.:  TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz