Sektorkolejowy » Startują prace budowlane przy nowym wiadukcie kolejowym na stacji Pyrzowice Lotnisko

Startują prace budowlane przy nowym wiadukcie kolejowym na stacji Pyrzowice Lotnisko

pzez Adrian

Nowy wiadukt pozwoli na bezpieczniejsze podróże pociągiem

W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Pyrzowicach powstanie nowy wiadukt kolejowy, który będzie przebiegał nad drogą wojewódzką nr 913 (DW 913). Nowy wiadukt pozwoli na bezkolizyjny ruch pociągów, co znacząco zwiększy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego i kolejowego. Nowy obiekt zastąpi funkcjonujący dotychczas przejazd drogowo-kolejowy. Pod wiaduktem powstanie droga wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową.

Prace budowlane na stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko

Stacja kolejowa Pyrzowice Lotnisko to istotny element przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Na stacji w sąsiedztwie portu lotniczego Katowice Airport trwa budowa peronów. Przygotowano już fragment przejścia podziemnego, który umożliwi pasażerom bezpieczny dostęp do kolei. Na trasie Pyrzowice Lotnisko – Siewierz trwa układanie toru. Na przystanku Mierzęcice i na stacji kolejowej Siewierz pojawiły się nowe perony. Trwa budowa lokalnego centrum sterowania w miejscowości Siewierz, w którym dyżurni zajmą się kierowaniem ruchem kolejowym.

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., postępują prace przy bezkolizyjnych skrzyżowaniach drogowo-kolejowych. Zakres prac obejmuje przyczółki wiaduktów kolejowych w Miasteczku Śląskim, a dokładniej nad drogą wojewódzką nr 908 (DW 908) oraz nad autostradą A1. Prace budowlane przy moście kolejowym i na łącznicy w Zawierciu dobiegły końca. Na stacji kolejowej w Zawierciu rozpoczęto działania przy peronie nr 3. Ma on zostać połączony z przejściem podziemnym, które łączy dwie strony miasta. Trwają również prace przy odbudowie torów kolejowych i wymianie podtorza

Zmiany w organizacji ruchu na okres trwania prac

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A w dniu 19 stycznia 2022 roku zmieniła się organizacja ruchu drogowego w pobliżu prac budowlanych w ramach tej inwestycji. Dostęp do lotniska umożliwia ul. Piłsudskiego wraz z wyznaczoną drogą tymczasową – przedłużenie ul. Zagrodowej. Tymczasowo zamknięto część drogi wojewódzkiej nr 913 (DW 913). Nowy wiadukt kolejowy ma powstać do września 2023 roku. Do tego czasu Zarząd Dróg Wojewódzkich zobowiązał się do wybudowania nowej drogi na zamkniętym odcinku.

Co zyskają pasażerowie pociągów dzięki tej inwestycji?

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie skutkowała powstaniem nowej oferty przejazdów kolejowych, które będą przebiegały od rejonów Tarnowskich Gór i Zawiercia w kierunku portu lotniczego Katowice Airport. Zgodnie z planem czas przejazdu pociągiem pomiędzy lotniskiem a Zawierciem ma wynieść około 23 minut, natomiast z Tarnowskich Gór do lotniska – niespełna 20 minut. Ponadto podróży koleją z Katowic oraz Częstochowy do portu lotniczego Katowice Airport ma trwać ok 1h.

Kolej bardziej dostępna

Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei dzięki nowym przystankom kolejowym:

  • Zawiercie Kądzielów
  • Mierzęcice
  • Miasteczko Śląskie Centrum

Ponadto w Zawierciu zostanie zbudowany nowy peron. Przewidziano także modernizację peronów na następujących stacjach kolejowych:

  • Tarnowskie Góry
  • Siewierz
  • Poręba

Perony zostaną zaadaptowane w taki sposób, żeby spełniały potrzeby osób, których poruszanie się jest ograniczone. Realizowany projekt znacząco wpłynie na atrakcyjność kolei jako ekologiczny środek transportu, co więcej usprawni realizację usług, których wykonanie wymaga łączenia dwóch rodzajów transportu tj. kolejowego oraz lotniczego.

Odbudowa torów kolejowych pomiędzy Siewierzem a Tarnowskimi Górami

W ramach inwestycji dojdzie do odbudowy nieczynnego dotychczas odcinka torów kolejowych na trasie Tarnowskie Góry – Siewierz o długości 30 kilometrów. Zakres przedsięwzięcia obejmuje  59 obiektów oraz 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Należy podkreślić, iż pociągi pasażerskie zmierzające w kierunku portu lotniczego będą mogły rozwijać prędkość do 140 km/h natomiast pociągi towarowe do 80 km/h.

Finansowanie inwestycji

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycja pt. „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” ma kosztować 660 mln zł netto natomiast wartość unijnego dofinansowania w ramach  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to więcej niż 500 mln zł. Zgodnie z planem przedsięwzięcie ma zostać ukończone w IV kwartale 2023 roku.

Autor: Damian Malesza

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz