Sektorkolejowy » Gdzie znajduje się najstarszy tunel kolejowy w Polsce?

Gdzie znajduje się najstarszy tunel kolejowy w Polsce?

pzez Patryk

Ma 727 m długości i ponad 160 lat. Powstał w połowie XIX w. Jego budowa w bardzo trudnych i niestabilnych warunkach trwała trzy lata. Napór wód gruntowych wymagał specjalnych zabezpieczeń, niespotykanych w czasach współczesnych – do uszczelnienia konstrukcji wykorzystano aż 20 000 ton łoju oraz tłuszczu. Mowa o najstarszym tunelu kolejowym w Polsce, który zarazem jest najdłuższą tego typu konstrukcją na Śląsku.

Najstarszy w Polsce i najdłuższy na Śląsku tunel kolejowy

Znajduje się w śląskiej miejscowości Rydułtowy, na trasie kolejowej Rybnik–Racibórz. Przetrwał do dziś, choć jego dzieje były burzliwe. W 1857 r. konstrukcja się zawaliła, w czasie II wojny światowej wysadzono ją i odbudowano. Tunelem prowadzony jest jeden tor, z którego nadal korzystają pociągi.

Katastrofa budowlana

W wyniku ruchu górotworu spowodowanego działalnością górniczą w Rydułtowach, w 1857 r. doszło do katastrofy budowlanej – tunel całkowicie zawalił się na długości 100 m. Wówczas odbudowali go i wzmocnili górnicy. Po wybuchu wojny o świcie w dniu 1 września 1939 r. żołnierze Wojska Polskiego wysadzili go w powietrze, chcąc zatrzymać niemiecką armię. Niestety, operacja ta nie przyniosła oczekiwanych skutków, a w 1942 r. tunel został odbudowany i ponownie udostępniony dla ruchu kolejowego.

Autor tekstu: Agata Sumara
Źródło zdjęcia: www.rydultowy.pl
Źródło artykułu: www.wodzislawslaski.naszemiasto.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz