Sektorkolejowy » Hiszpański pomysł na inflację i inne sposoby na tanie podróżowanie koleją

Hiszpański pomysł na inflację i inne sposoby na tanie podróżowanie koleją

pzez Adrian

Inflacja w Hiszpanii przekroczyła w czerwcu 10%. Jednym ze sposobów, w jaki rząd chce pomóc obywatelom, jest wprowadzenie bezpłatnych przejazdów kolejowych. Nie będą one jednak dotyczyć wszystkich mieszkańców i nie będzie można z takiej opcji skorzystać w całym kraju.

Zgodnie z zapowiedziami hiszpańskiego premiera pociągami obsługiwanymi przez państwowego przewoźnika Renfe będzie można jeździć za darmo, ale tylko w przypadku, jeśli pasażerowie korzystają z biletów okresowych. Ponadto darmowe bilety będą obowiązywać w pociągach podmiejskich i regionalnych – Cercanías, Rodalíes de Catalunya, Media Distancia. Rozwiązanie zostanie wprowadzone tymczasowo – na razie na okres od 1 września do 31 grudnia. Z ulgi nie skorzystają osoby kupujące bilety jednorazowe, pociągi  dalekobieżne czy obsługiwane przez innych przewoźników.

Niemcy – bilety za 9 euro

W Niemczech też testowany jest swego rodzaju eksperyment kolejowych – chodzi o tanie bilety, z których można skorzystać w komunikacji lokalnej i regionalnej. Jest to również pomysł niemieckiego rządu, będący odpowiedzią na kryzys energetyczny i wysokie ceny paliw oraz potrzebę zmniejszenia ruchu samochodowego. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia można kupować bilety okresowe za symboliczną kwotę 9 euro.

Rozwiązanie takie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem pasażerów, a szczególnie w weekendy dochodzi do sytuacji, w których więcej osób chce skorzystać z przejazdów niż może się zmieścić w pociągach. Możliwość kupna tanich biletów tak bardzo spodobała się mieszkańcom Niemiec, że w pierwszych tygodniach ich obowiązywania dworce i pociągi stały się niewydolne wobec liczby chętnych.

Jak wynika z zestawień porównawczych, ruch w pasażerskim transporcie kolejowym w miesiącu czerwcu 2022 r. wzrósł o 42% w stosunku do ruchu w tym samym miesiącu w roku 2019 w przypadku przejazdów na dystansie do 30 km.

Polska odpowiedź na tanie podróżowanie

Spółka PKP InterCity od 1 lipca wprowadziła możliwość tańszego podróżowania, jeśli podczas jednej transakcji na ten sam kurs wykupione zostanie od dwóch do sześciu biletów. Wówczas cena jednostkowa biletu spada o 30%. Dodatkowo, jeśli pasażera dotyczą inne ulgi, rabat w tej wysokości również jest naliczany. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest zakup biletów minimum 24 godz. przed odjazdem pociągu. Rabaty są naliczane na bilety obowiązująca w połączeniach TLK oraz IC, natomiast nie dotyczą połączeń EIC oraz EIP (Pendolino).

Autor: Agata Sumara
Fot. trenvista.net

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz