Sektorkolejowy » Wielkopolskie: wąskotorówką wzdłuż Jeziora Powidzkiego? W tym roku w planach uruchomienie drezyn rowerowych do Niechanowa

Wielkopolskie: wąskotorówką wzdłuż Jeziora Powidzkiego? W tym roku w planach uruchomienie drezyn rowerowych do Niechanowa

pzez Adrian

W ubiegłym tygodniu Piotr Gruszczyński – starosta powiatu gnieźnieńskiego spotkał się z Jackiem Bartkowiakiem – starostą powiatu słupeckiego i Jakubem Gwitem – wójtem gminy Powidz. Motywem przewodnim spotkania było uruchomienie dodatkowych połączeń Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej (GKW) tuż przy Jeziorze Powidzkim.

W związku z faktem, iż Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zwiększył kwotę dotacji dla Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, do 150 tys. zł pojawił się pomysł, by uruchomić przejazdy wąskotorówki wzdłuż Jeziora Powidzkiego. W tej kwestii Piotr Gruszczyński zaproponował współpracę samorządowcom z powiatu słupeckiego i gminy Powidz. W tym celu powiat gnieźnieński chce udostępnić m.in. lokomotywę oraz 2 wagony, które mogłyby realizować kursy na 4-kilometrowym odcinku przebiegającym z Powidza do Przybrodzina.

Nasza propozycja znalazła uznania. My mamy zabezpieczyć transport, a strona tamtego samorządu ma przygotować torowisko. Między innymi podjęliśmy decyzję o napisaniu wspólnego wniosku przez trzy samorządy – słupecki, gnieźnieński i gminę Powidz. Zwrócimy się do sfery rządowej o wsparcie tej inicjatywy, żeby pozyskać środki na przygotowanie torowiska na odcinku 4 kilometrów. Myślę, że gdyby nawet nam się nie udało tych pieniędzy pozyskać, to mimo wszystko ta kolejka będzie jeździła” – powiedział Piotr Gruszczyński.

Rowerowe drezyny jeszcze w tym roku

W sierpniu br. Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa zamierza uruchomić nową atrakcję dla miłośników kolejnictwa – rowerowe drezyny. Nowe pojazdy będą przeznaczone dla kilku osób. Zgodnie z planem mają kursować na kilometrowym odcinku od stacji „Jelonek” w kierunku Niechanowa. Ponadto w przyszłym roku jedna z nich ma zostać oddelegowana na odcinek prowadzący z Powidza do Przybrodzina.

Warto dodać, że na stacji GKW trwają prace związane z otwarciem stałej wystawy, która będzie zawierała pamiątki związane z Gnieźnieńską Koleją Wąskotorową.

Więcej informacji o polskich kolejach wąskotorowych można znaleźć:

Autor: Damian Malesza
Fot. moje-gniezno.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz