Sektorkolejowy » Koleje wąskotorowe w Polsce – sposób na udane wakacje

Koleje wąskotorowe w Polsce – sposób na udane wakacje

pzez Adrian

Wąskotorówki to wspomnienie dawnych lat, kiedy to kolejki poruszające się po torach o rozstawie szyn mniejszym niż standardowy (przyp. red. 1435 mm) wspierały normatywne linie kolejowe. Niektóre koleje wąskotorowe powstały już ponad 100 lat temu. Były wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i turystyce. W czasie wojny były przewoziły żołnierzy i zaopatrzenie na front. Wiele z nich do tej pory zostało zniszczonych lub totalnie zaniedbanych.

Historia kolei wąskotorowych w Polsce

Kolej wąskotorowa porusza się po torach, których rozstaw szyn jest mniejszy niż normalny – 1435 mm. Cechuje się także mniejszą zdolnością przewozową i osiągają niższą prędkością maksymalną od kolei normalnotorowej. Historia wąskotorówek sięga XIX wieku. Były wykorzystywane m.in. w:

  • leśnictwie
  • górnictwie
  • hutnictwie
  • przetwórstwie żywności

Podczas I wojny światowej przewoziły także żołnierzy oraz zaopatrywały front. Koleje wąskotorowe mają także sporo zalet np. możliwości stosowania uproszczonych oraz mniej kosztownych rozwiązań technicznych – są nimi m.in. lżejsze szyny oraz mniejsze podkłady. Ponadto nie ma potrzeby wykonywania głębokich przekopów i nasypów, a pas gruntu wymaganego pod budowę jest węższy. W kolei wąskotorowej pochylenia torowiska mogą być większe, a promienie łuków sporo mniejsze.

Z czasem wąskotorówki (pod koniec XX wieku) zaczęły być wycofywane z użytku. Tłumaczono to niską opłacalnością transportu. Infrastruktura kolei wąskotorowych przez lata popadała w ruinę. Mnóstwo elementów rozkradziono. Kiedyś wąskotorówki były stałym elementem polskiego krajobrazu. Wiele tras było poprowadzonych w malowniczej scenerii, a podróż wiązała się z niezapomnianymi przeżyciami. Mało kto doceniał wtedy turystyczny potencjał kolei wąskotorowych.

Koleje wąskotorowe w Polsce – aktualnie

Obecnie wiele wąskotorówek zyskuje drugie życie. Wszystko dzięki wolontariuszom i miłośnikom kolei, którzy z ogromnym zaangażowaniem odbudowywali zniszczoną infrastrukturę oraz starali się o środki finansowe na reaktywacje przewozów. Rewitalizowanie sprzętu i infrastruktury to duże wyzwanie. Zarządcy wąskotorówek nieustannie starają się o nowe źródła finansowania. Koleje wąskotorowe to nie tylko sezonowa atrakcja, ale także duża dawka historii. Zainteresowanie zwiedzaniem oraz przejazdami z roku na rok rośnie. W 2021 r. w Polsce funkcjonowały 23 kolejki wąskotorowe.

Fot. UTK

Lista kolei wąskotorowych w Polsce:

Wakacje z wąskotorówkami

Przez całe wakacje przybliżymy Wam historię kolei wąskotorowych na terenie Polski. Przekażemy również informacje dotyczące przejazdów oraz innych atrakcji, które będą organizowane przez zarządców wąskotorówek.

Autor: DM
Fot. waskotorowka.koszalin.pl

Zobacz również:

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Poznaniak 12 lipca 2022 - 12:43

Najpiękniejsza jest poznańska Maltanka!!!

Odpowiedz

Zostaw komentarz