Sektorkolejowy » Wagony pociągu Orient Express odzyskują dawny blask. Wkrótce zostaną zaprezentowane w Paryżu

Wagony pociągu Orient Express odzyskują dawny blask. Wkrótce zostaną zaprezentowane w Paryżu

pzez Damian

Zapomniane przez lata niszczały na polskiej stacji kolejowej w Małaszewiczach (pow. bialski). W grudniu 2018 r. zostały przewiezione do Francji. Następnie rozpoczął się proces renowacji wagonów. W sieci pojawiły się zdjęcia odnowionych wnętrz. Efekt jest niesamowity. Wagony zostaną zaprezentowane w dniach 20-21 października br. w Paryżu.

Legendarny Orient Express to luksusowy pociąg pasażerski, który kursował w XIX i XX w. na trasie z Paryża do Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł). Jej początkowa długość wynosiła aż 2880 km. Wraz z upływem lat trasa była regularnie skracana. W 2009 r. zapadła decyzja o jej likwidacji.

13 luksusowych wagonów pociągu Orient Express utknęło na jednej z bocznic kolejowych w Małaszewiczach. Na ich trop w 2015 r. wpadł Arthur Mettetal – francuski pasjonat kolejnictwa. Kiedy dotarł do niewielkiej miejscowości przy granicy polsko-białoruskiej okazało się, że 13 wagonów (9 sypialnianych oraz po jednym barowym, restauracyjnym, bagażowym i kąpielowym) są w zadziwiająco dobrze zachowane. Skład został wykupiony przez markę Accor, która nabyła prawa do marki „Orient Express”. W 2018 r. został przetransportowany do Francji. Następnie rozpoczął się proces renowacji, w który zaangażował się francuski architekt Maxime d’Angeac. Artysta od momentu rozpoczęcia prac podkreślał, że chce zachować klimat wyjątkowego składu. Konieczne były pewne ustępstwa, gdyż ma on być dostosowany do wymagań współczesnych podróżnych. Od samego początku ustalono, że będzie to środek transportu, a nie eksponat muzealny.

Wagony po renowacji

Odnowione wnętrze wagonów pociągu Orient Express zachwyca. W środku znajdziemy elementy drewniane, które zostały wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły, aksamitne kanapy oraz lustra. Materiały, jakie wykorzystano to m.in. luksusowe materiały i tkaniny, marmur, palisander oraz masa perłowa. Autorzy projektu deklarują, że wagony są wygodne i funkcjonalne. Odnowiony skład ma wyruszyć w trasę z Paryża do Stambułu jeszcze przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które rozpoczynają się 26 lipca 2024 r.

Możliwość obejrzenia zrewitalizowanych wagonów pojawi się wcześniej. Zostaną zaprezentowane na wydarzeniu Orient Express Revelation, które odbędzie się w dniach 20-21 października 2022 r. w Paryżu. Tymczasową wystawę zaplanowano również od 30 listopada do 4 grudnia br. podczas Design Miami.

Więcej o pociągu Orient Express pisaliśmy TUTAJ.

O luksusowych pociągach pisaliśmy także TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Twitter

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz