Sektorkolejowy » Pesa Bydgoszcz dostarczyła 10 z 17 zamówionych tramwajów Twist do Krajowy w Rumunii

Pesa Bydgoszcz dostarczyła 10 z 17 zamówionych tramwajów Twist do Krajowy w Rumunii

pzez Damian

Bydgoska Pesa z powodzeniem realizuje kontrakt na dostawę pojazdów typu Twist na rynek rumuński. Dostarczono ponad połowę z puli zamówionych tramwajów, a część z nich wozi już pasażerów w mieście Krajowa.

Umowa na dostawę 17 tramwajów typu Twist podpisano 17 lipca 2021 r. Bydgoski producent miał od tego momentu 22 miesiące na ich dostarczenie. Pojazdy uzyskały homologację oraz dopuszczenie techniczne rumuńskiej agencji AFER.

„Wszystkie dostarczone tramwaje pozytywnie przeszły testy 500 km na lokalnej infrastrukturze, zakończyliśmy szkolenia motorniczych -co oznacza, że nasze nowe Twisty mogą już rozpocząć jazdy z pasażerami. Produkcja kolejnych tramwajów trwa, więc nasz kontrakt zostanie zrealizowany terminowo” – poinformowała Hanna Wiśniewska – Sibru, przedstawicielka Pesy na rynku rumuńskim.

Pierwszy tramwaj Pesa Twist został dostarczony do miasta Krajowa 1 grudnia 2022 r. (pisaliśmy o tym TUTAJ).

O tramwajach Twist

Dostarczane do Krajowy tramwaje bydgoskiego producenta stanowią podstawę dla projektowanej przez Pesę rodziny pojazdów o roboczej nazwie Tram.eu. Twisty, które trafiają na rynek rumuński to tramwaje jednokierunkowe o długości 27m. Są wyposażone m.in. w klimatyzację, bezprzewodowy internet oraz gniazda USB i mogą pomieścić 58 pasażerów na miejscach siedzących. Wewnątrz przewidziano również przestrzeń dla osób niepełnosprawnych.

„…wsiadłam do pierwszego nowego tramwaju, który wyjechał na tory i widziałam reakcję pasażerów. Nowe Twisty to komfortowe tramwaje z darmowym Internetem, mają wszystko, co potrzebne, by zachęcić nas do pozostawienia samochodu w garażu i skorzystania z transportu publicznego. A do tego są piękne! Tak jak prosiłam […] ich design i kolorystyka oddają tożsamość mieszkańców Krajowy. Zachęcam do podróży tramwajem, nawet jeśli trudno wam zrezygnować z samochodu. Zapewniam, że wam się spodoba!” – napisała na portalu Facebook Lia Olguta Vasilescu, burmistrz Krajowy.

Tramwaje produkowane w Bydgoszczy kursują także w innych rumuńskich miastach tj. Jassy i Kluż. Warto dodać, że Pesa wygrała przetargi na dostawę pojazdów do wielu innych miejscowości m.in. Tallina, Sofii i Wrocaławia.

„Chcemy wzmacniać naszą obecność na rynku rumuńskim. Stąd oferty w kolejnych przetargach, a co dla nas równie ważne dialog i współpraca z rumuńskimi partnerami. Właśnie dlatego prowadzimy między innymi rozmowy z Kolejami Rumuńskimi o utworzeniu wspólnego centrum utrzymania nowych pojazdów, czy konsultacje z podmiotami zainteresowanymi doświadczeniami w implementacji technologii wodorowych na kolei” – zaznaczył Krzysztof Zdziarski, prezes Pesa Bydgoszcz

„Rumunia to jeden z najważniejszych rynków ekspansji zagranicznej Pesa, która jest jednym z kluczowych elementów wynikającej ze Strategii Pesa2027+. W tej chwili spółka bierze udział w dwóch postepowaniach w Rumunii. W styczniu br. złożyła ofertę na dostawę 62 regionalnych pojazdów elektrycznych RE-R, a w lutym na elektryczne pojazdy interregio RE-IR. W obu przetargach konkurentem Pesa jest francuski Alstom” – poinformowała w komunikacie bydgoska Pesa.

Warto dodać, że trwają prace nad projektami zestawów trakcyjnych z rodziny Regio160, których gama obejmuje pojazdy pasażerskie dla ruchu regionalnego i aglomeracyjnego oraz pojazdy piętrowe i HS.

O firmie Pesa Bydgoszcz pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Pesa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz