Sektorkolejowy » Pesa dostarczy do Tallina więcej tramwajów. Zamawiający zatwierdził opcję

Pesa dostarczy do Tallina więcej tramwajów. Zamawiający zatwierdził opcję

pzez Adrian

Wiosną tego roku Bydgoska Pesa zawarła kontrakt na dostawę tramwajów do stolicy Estonii. Umowa podstawowa obejmowała osiem pojazdów, a w ramach opcji w ciągu 16 miesięcy zamawiający mógł domówić kolejne 15 jednostek. Ten jednak nie czekał długo – polski producent otrzymał już zamówienie na produkcję kolejnych tramwajów.

Łączna wartość zamówienia obejmującego dostawę 23 tramwajów trzyczłonowych z rodziny Twist to 52 mln euro. Każdy z pojazdów ma ponad 28,5 długości. Na pokładzie może się zmieścić 309 pasażerów, z których 65 na miejscach siedzących. Prędkość konstrukcyjna tramwajów to 80 km/godz., a eksploatacyjna – 50 km/godz. Będą wyposażone w nowoczesne systemy informacji, automaty do sprzedaży biletów, systemy do zliczania pasażerów, monitoring, rekuperację energii i diagnostyki online. Każdy pojazd będzie klimatyzowany, a ciepło zapewni podgrzewana podłoga.

Pierwsza dostawa do Tallina ma się odbyć wiosną 2024 r., a ostatnia w czerwcu 2025 r. Nowe pojazdy zakupywane są w ramach projektu modernizacji systemu komunikacyjnego w estońskiej stolicy. Projekt obejmuje też m.in. budowę linii tramwajowej Stary Port, łączącej się z lotniskiem i linią kolejową Rail Baltica, oraz hubu przesiadkowego skupiającego transport autobusowy, tramwajowy i kolejowy.

Pesa to największy polski producent taboru szynowego. W zakładach w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim zatrudnia blisko 4 tys. pracowników. Dostarczyła już ponad 800 tramwajów do kilkunastu europejskich miast, takich jak m.in. Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj, Seged. Obecnie produkuje pojazdy, które będą wozić pasażerów w Bułgarii, Rumunii, na Łotwie i we Wrocławiu. Niedawno pozyskała zlecenie na dostawę do 46 tramwajów dla Bydgoszczy.

Autor: Agata Sumara
Fot. Dmitry G / wikipedia

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz