Sektorkolejowy » Pesa Bydgoszcz dostarczy 4 nowe pociągi elektryczne dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Pesa Bydgoszcz dostarczy 4 nowe pociągi elektryczne dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

pzez Damian

W piątek 10 lutego br. marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podpisał umowę z bydgoska Pesą na dostawę czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych z rodziny Regio160 z prawem opcji na 20 kolejnych.

Nowoczesne wygodne oraz ciche pociągi wkrótce pojawią się na łódzkich torach. Zostaną wyposażone w nowoczesną elektronikę i będą mogły poruszać się z prędkością sięgającą 160 km/h. Elektryczne pojazdy wyprodukowane przez bydgoską Pesę będą mogły przewieźć nawet 350 pasażerów, z czego 160 osób na miejscach siedzących.

To kolejna umowa, dzięki której zwiększymy tabor kolejowy w Łódzkiem” – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

„Otrzymujemy dodatkowe środki, dzięki którym w krótkim czasie możemy rozszerzyć możliwości naszego taboru. To w znacznym stopniu wzmocni nasze możliwości przewozowe. Chciałbym, jak najszybciej zobaczyć nowy sprzęt na torach województwa łódzkiego” – dodał.

Umowa podpisana z bydgoskim producentem obejmuje również opcję zakupu 20 kolejnych pociągów.

„To pojazdy bardzo nowoczesne, elektryczne, rozwijające prędkość do 160 km/h, bardzo wygodne dla obsługi. Są ciche, wygodne dla pasażerów, wyposażone w pełną elektronikę, oczywiście są również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych” – powiedział Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz.

„To są najwygodniejsze i najnowocześniejsze pojazdy na rynku. Zbierają doskonałe opinie. Pasażerowie z Łódzkiego na pewno będą zadowoleni” – dodał.

Aktualnie Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) wykorzystuje 39 pociągów.

„Samorząd województwa łódzkiego zamawia więcej połączeń. W 2022 roku byliśmy rekordzistą w skali kraju, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu liczby pasażerów. Nowe pociągi są nam więc potrzebne już teraz” – zaznaczył Janusz Malinowski, prezes ŁKA.

O przedsiębiorstwie Pesa Bydgoszcz pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Tomasz Grala – lodzkie.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz