Sektorkolejowy » PKP Energetyka ogłosiła przetarg na dostawę elementów potrzebnych do budowy wodorowego systemu magazynowania energii

PKP Energetyka ogłosiła przetarg na dostawę elementów potrzebnych do budowy wodorowego systemu magazynowania energii

pzez Adrian

PKP Energetyka konsekwentnie realizuje projekty oparte o odnawialne źródła energii

PKP Energetyka regularnie podejmuje proekologiczne decyzje. W lipcu 2021 roku spółka poinformowała o uruchomieniu nowego trakcyjnego magazynu energii, który okazuje się największym magazynem tego typu w Europie. Znajduje się on w województwie dolnośląskim, nieopodal podstacji trakcyjnej w Garbcach. Warto dodać, że PKP Energetyka podkreślała wtedy, iż nie jest to ostatnia inwestycja, która dotyczy magazynowania energii.

Przetarg na wymagane komponenty

Przedsiębiorstwo ogłosiło przetarg na dostawę kompletu elementów do budowy wodorowego systemu magazynowania energii. Pomysł takiego rozwiązania został opracowany przez ekspertów PKP Energetyka, którzy współpracowali z naukowcami, z Uniwersytetu Zielonogórskiego pod przewodnictwem prof. Grzegorza Benyska. Według wypracowanej koncepcji układ wodorowy ma współpracować z instalacją fotowoltaiczną, która jest budowana obok podstacji trakcyjnej w miejscowości Garbce. Układ ten, będzie odpowiedzialny m.in. za:

  • wytwarzanie wodoru
  • magazynowanie wodoru
  • spalanie wodoru

„Jako PKP Energetyka podpisaliśmy list intencyjny o ustanowieniu Partnerstwa Na Rzecz Budowy Gospodarki Wodorowej i zawarcia Sektorowego Porozumienia Wodorowego. Braliśmy też udział w podpisaniu listu intencyjnego na rzecz powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, czy w końcu przystąpiliśmy do Porozumienia Sektorowego Na Rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej w Polsce. W chwili obecnej nasze deklaracje przenosimy na pole realnej implementacji i liczymy, że rynek dostawców wodorowych, który w Polsce dopiero się kształtuje, odpowie na nasze zaproszenie. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w ogłoszonym postępowaniu”

– powiedział Piotr Obrycki, Dyrektor Biura Badań i Rozwoju PKP Energetyka.

Wodorowa rewolucja na kolei

Warto podkreślić, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę PKP Energetyka wodór, który będzie wytwarzany, ma być w pełni „zielony”. Źródło pozyskiwanego wodoru to proces elektrolizy, który wykorzystuje energię słoneczną. Wytworzony wodór zostanie wykorzystany do zasilania trakcji, co ciekawe układ wodorowy ma umożliwiać odłączanie napełnionych butli z wodorem, przez co będzie on wykorzystywany również m.in. do zasilania pociągów PKP Energetyka. Rozwiązania technologiczne tego typu mają znaczący wpływ na rozwój kolei w Polsce.

„W Garbcach powstanie pierwsza w Polsce, nowatorska mikrosieć dedykowana sektorowi kolejowemu, która skorzysta z najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań opartych o wodór. Ten ekosystem wpłynie pozytywnie nie tylko na stabilność działania systemu zasilającego kolej, ale będzie też przyjazny dla środowiska, dzięki wytwarzaniu »zielonego wodoru«”

– mówił profesor Grzegorz Benysek.

Postępowanie przetargowe

Przetarg ogłoszony przez PKP Energetyka jest realizowany w ramach projektu „System dynamicznej redukcji obciążenia podstacji trakcyjnej, działający z wykorzystaniem zasobnika dużej mocy”. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach działania „Sektorowe programy B+R” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, nr umowy o dofinansowanie POIR.01.02.00-00-0230/16-00.

O największym w Europie magazynie energii trakcyjnej, który znajduje się w miejscowości Garbce, pisaliśmy już TUTAJ.

O proekologicznych inicjatywach spółki PKP Energetyka pisaliśmy już m.in. TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Energetyka

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz