Sektorkolejowy » PKP Energetyka pomoże Captrain Polska i STK produkować zieloną energię

PKP Energetyka pomoże Captrain Polska i STK produkować zieloną energię

pzez Adrian

PKP Energetyka podpisała dwa listy intencyjne z kolejowymi przewoźnikami towarowymi dotyczące współpracy przy produkcji energii nietrakcyjnej z odnawialnych źródeł. W instalacje fotowoltaiczne zainwestują Captrain Polska i STK. Powstaną one na kolejowych budynkach i infrastrukturze. PKP Energetyka pomoże w wyborze odpowiednich urządzeń, ich montażu i eksploatacji.

Dzięki inwestycji w panele PV, obaj przewoźnicy staną się prosumentami, czyli podmiotami jednocześnie konsumującymi i wytwarzającymi na własne potrzeby zieloną energię elektryczną z odnawialnych źródeł. PKP Energetyka podzieli się z Captrain Polska i STK swoim doświadczeniem, zdobytym podczas realizacji podobnych projektów, wskazując rozwiązania efektywne i nowoczesne.

Captrain Polska jest niezależnym przewoźnikiem kolejowym operującym na terenie całej Polski, będącym częścią międzynarodowej grupy kapitałowej. Wykorzystuje około 30 lokomotyw spalinowych i elektrycznych oraz prawie 120 wagonów. Specjalizuje się zwłaszcza w transgranicznym transporcie kolejowym w ramach korytarza transportowego Wschód – Zachód, współpracując z przewoźnikami z Litwy, Ukrainy i Rosji. Poza przewozami dla branży automotive i intermodalem oraz towarami masowymi (paliwa, chemikalia, stal, czy węgiel), Captrain Polska zajmuje się także transportem specjalistycznym – np. maszyn torowych oraz przesyłek nadzwyczajnych (m.in. długich szyn).

„Jesteśmy zieloni. Ale stwierdzenie to nie dotyczy tylko oficjalnych barw naszej firmy. W Captrain Polska cenimy ciągły wzrost, jednak pamiętamy także o zrównoważonym rozwoju i dbałości o środowisko naturalne. Kolej już teraz jest najbardziej przyjaznym dla naszej planety środkiem transportu, ale pragniemy, aby jej negatywny wpływ na otoczenie był jeszcze mniejszy. Dlatego planujemy rozpocząć współpracę z PKP Energetyka w celu umieszczenia na naszych budynkach paneli fotowoltaicznych, dzięki którym będziemy mogli produkować czystą energię ze słońca. Zaoszczędzimy i zmniejszymy nasz ślad węglowy” – mówi Paweł Szczapiński, prezes zarządu Captrain Polska.

STK to prywatna firma kolejowa z tradycjami, obecna na polskim rynku przewozów kolejowych od 2005 r. Początkowo wykonywała przede wszystkim specjalistyczne przewozy ładunków ponadgabarytowych dla producentów sprzętu energetycznego (np. agregatów prądotwórczych). Później poszerzyła zakres swoich usług także o transport paliw i materiałów chemicznych, kontenerów oraz towarów masowych. Spółka wykorzystuje lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz wyspecjalizowane wagony przystosowane do różnych rodzajów ładunków. Szczególnie ścisła współpraca łączy STK z przewoźnikami czeskimi i słowackimi.

„Dzięki naszej działalności przewozowej, przez wiele lat ogromne urządzenia i miliony ton ciężkich towarów masowych oraz produktów chemicznych były transportowane w sposób efektywny i bezpieczny dla środowiska naturalnego. Teraz pora na kolejny krok – redukcję naszego zużycia nietrakcyjnej energii elektrycznej pobieranej z zewnętrznych źródeł. Będzie to możliwe dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznych na należącej do STK infrastrukturze. Użycie paneli PV pozwoli nam na zmniejszenie bieżących kosztów naszej działalności. Wpisze się także w proekologiczne działania podejmowane obecnie przez biznes. Liczymy na możliwość skorzystania z doświadczenia PKP Energetyka, uzyskanego podczas realizacji podobnych przedsięwzięć” – podkreśla Grzegorz Hałasiewicz, prezes zarządu STK.

Listy intencyjne podpisane przez PKP Energetyka z Captrain Polska i STK to kolejne takie porozumienia z przewoźnikami kolejowymi dotyczące współpracy w pozyskiwaniu energii nietrakcyjnej z odnawialnych źródeł. Wcześniej podobne deklaracje złożyły także PKP Cargo, CTL Logistics, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Śląskie, Rail Polska, LTE Polska, Transchem i ECCO Rail.

„PKP Energetyka wspiera działania na rzecz ograniczania śladu węglowego kolei w Polsce. Cieszy fakt, że coraz więcej przewoźników kolejowych jeżdżących po polskiej sieci kolejowej dba o klimat i środowisko naturalne. W realizacji projektów związanych z fotowoltaiką chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem i kompetencjami z naszymi partnerami. Wiemy, że dążenie do neutralności klimatycznej jest naszym wspólnym zadaniem. Warto inwestować w zieloną energię” – podkreśla Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka.

PKP Energetyka, Captrain Polska i STK należą do Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) – inicjatywy branży kolejowej, działającej na rzecz bardziej konkurencyjnego i przyjaznego środowisku transportu kolejowego. W zakresie efektywności energetycznej plany CEEK zakładają zmniejszenie zużycia energii w sektorze o 1,2 TWh do 2030 r. i redukcję do tego czasu emisji CO2 o 1 mln ton. W tym celu Centrum promuje rozwój technologii rekuperacji, eco-drivingu i wykorzystania instalacji OZE na terenach i obiektach kolejowych. Od 2019 roku CEEK realizuje również Program Zielona Kolej, który zakłada, że w 2030 roku 2,5 TWh (85% energii trakcyjnej używanej przez sektor kolejowy) będzie pochodziło z OZE, co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o 8 mln ton. PKP Energetyka pełni rolę integratora tego programu.

Źródło: PKP Energetyka S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz