Sektorkolejowy » Łódzka Kolej Aglomeracyjna zasilana energią pochodzącą z OZE

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zasilana energią pochodzącą z OZE

pzez Damian

Umowa na dostawy energii z odnawialnych źródeł podpisana

Łódzka Kolej Aglomeracyjna podpisała umowę ze spółką PKP Energetyka w ramach Programu Zielona Kolej. Zgodnie z podpisaną umową PKP Energetyka będzie dostarczała przewoźnikowi energię trakcyjną, która pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Łódzka Kolej Aglomeracyjna to pierwszy przewoźnik w Polsce, który zdecydował się na podpisanie kontraktu, który gwarantuje określony wolumen dostaw energii, która pochodzi ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z zapisami widniejącymi w umowie, która została podpisana na okres siedmiu lat (istnieje możliwość przedłużenia umowy o trzy lata) udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł ma sukcesywnie wzrastać (co roku o minimum 10%). Udział energii, która pochodzi z OZE, w poszczególnych latach będzie prezentował się następująco:

  • 30%  w roku 2022
  • 50% – w roku 2024
  • 70% – w roku 2026
  • 100% – w roku 2028

Zgodnie z umową pociągi elektryczne, które należą do Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, w 2028 roku, mają jeździć wyłącznie na zielonej energii. Szacunkowa wartość umowy to więcej niż 362 mln złotych. O decyzji, która została podjęta z troską o środowisko naturalne, mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że neutralne klimatycznie, oparte o OZE przewozy kolejowe stają się faktem w naszym regionie, jako pierwszym w Polsce. To kolejny, obok inwestycji taborowych i konsekwentnej rozbudowy siatki połączeń, istotny krok w rozwoju transportu kolejowego w Łódzkiem. Działamy innowacyjnie i z troską o środowisko, a to doceniają pasażerowie, którzy z roku na rok, coraz chętniej korzystają, z oferty ŁKA”.

Podpisana umowa znacząco przyczyni się do realizacji Programu Zielona Kolej

Podpisanie umowy pomiędzy PKP Energetyka a Łódzką Koleją Aglomeracyjną ma ogromny udział w wykonaniu założeń Programu Zielona Kolej. Misją tego programu jest całkowite przejście transportu kolejowego w Polsce na zasilanie energią, która pochodzi z odnawialnych źródeł energii. PKP Energetyka realizuje program w ramach CEEK (Centrum Efektywności Energetycznej Kolei) – inicjatywy, która dąży do zoptymalizowania zużycia energii elektrycznej w sektorze kolejowym na terenie Polski.

„Kolej pokazuje, że jest prekursorem dekarbonizacji transportu w oparciu o OZE. Dziękujemy naszym partnerom z ŁKA za otwartość i konsekwencję we wprowadzaniu realnych, prośrodowiskowych zmian w polskim sektorze kolejowym. Dostawy zielonej energii pozwolą na całkowicie neutralne klimatycznie przewozy, co bez wątpienia zwiększy atrakcyjność kolei dla pasażerów” – powiedział Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka.

W kwestii podpisanej umowy oraz skutkach tej decyzji mówił także Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej:

„Jesteśmy pierwszym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, który podpisał umowę na dostawy energii trakcyjnej z OZE, biorąc tym samym udział w realizacji sektorowego Programu Zielona Kolej. To wyraz naszej troski o środowisko naturalne – chcemy jak najefektywniej wykorzystywać energię i chronić klimat. Doskonale współgra to z innymi rozwojowymi działaniami ŁKA, takimi jak np. uruchamianie nowych połączeń, zawarcie kontraktu na dostawy taboru hybrydowego, udana integracja przewozów kolejowych z autobusowymi, czy plany inwestycji w fotowoltaikę”.

Warto podkreślić, iż Łódzka Kolej Aglomeracyjna wykorzystuje wiele rozwiązań, które wpływają pozytywnie na efektywność energetyczną jej działalności przewozowej. Wdrożenie eco-drivingu oraz rekuperacji umożliwiło zniwelowanie średniorocznego zużycia energii trakcyjnej przez spółkę aż o 25%. Warto dodać, że PKP Energetyka oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna działają aktywnie w CEEK na rzecz kształtowania funkcjonowania kolei w taki sposób, aby funkcjonowała w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

O Programie Zielona Kolej i Centrum Efektywności Energetycznej Kolei pisaliśmy już TUTAJ i TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot: ŁKA

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz