Sektorkolejowy » Dwie nowe lokomotywy Vectron od Siemensa zasiliły tabor Kolei Czeskich

Dwie nowe lokomotywy Vectron od Siemensa zasiliły tabor Kolei Czeskich

pzez Damian

Koleje Czeskie odebrały dziewiątego i dziesiątego Vectrona w tym roku. Pojazdy będą kursowały w zachodnich Czechach i na Morawach.

W ubiegłym tygodniu Koleje Czeskie odebrały kolejne dwie nowe lokomotywy Siemens Vectron od firmy leasingowej RSL i niezwłocznie wprowadziły je do eksploatacji. Są wykorzystywane na czele pociągów Západní expres, Krušnohor oraz Slovácký expres. Nowe pojazdy można znaleźć na liniach Praga-Pilzno-Cheb, Cheb-Ústí nad Labem oraz Praga-Pardubice-Ołomuniec-Staré Město u Uherske Hradiste.

Ostatnie dwie maszyny, których dostawy zostały zaplanowane na ten rok, nie zostały jeszcze dostarczone. Ich przekazanie ma nastąpić w grudniu. W 2024 r. RSL dostarczy Kolejom Czeskim kolejne 22 lokomotywy Siemens Vectron, realizując umowę ramową na 50 maszyn.

Lokomotywy Siemens Vectron osiągają maksymalną prędkość 200 km/h i moc 6,4 MW. Są przeznaczone do pracy na liniach z systemem trakcyjnym 3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC oraz 15 kV 16,7 Hz AC. Są wyposażone w system sterowania pociągiem ETCS i łączność radiową GSM-R. Koleje Czeskie eksploatują je na trasach krajowych oraz na zagranicznych do krajów takich jak Niemcy, Polska, Słowacja oraz Węgry. Oprócz lokomotyw dzierżawionych od firm leasingowych ELL (10 jednostek) oraz RSL (50 jednostek), posiadają jeszcze jedną lokomotywę. Ponadto zamówiły kolejne 50 lokomotyw w wersji 230 km/h od Siemensa.

Autor: Karel Novak
Źródło: railmarket.com
Fot. CD

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz