Sektorkolejowy » Metro Warszawskie przekaże 10 sześciowagonowych składów serii 81 do Kijowa

Metro Warszawskie przekaże 10 sześciowagonowych składów serii 81 do Kijowa

pzez Adrian

11 stycznia br. Rafał Trzaskowski odwiedził Kijów. Prezydent Warszawy pojawił się w stolicy Ukrainy na zaproszenie mera Witalija Kliczki. Podczas wizyty przedstawiciele obu miast podpisali list intencyjny w sprawie współpracy między warszawskim i kijowskim metrem. W ramach porozumienia do Kijowa ma trafić część składów produkcji rosyjskiej, które zostały wycofane z eksploatacji w Warszawie.

W dokumencie podpisanym przez przedstawicieli stolic Polski i Ukrainy zadeklarowano również wsparcie w dostarczeniu części zamiennych do taboru dla naszych wschodnich sąsiadów i pomocy w zakresie wymiany wiedzy oraz doświadczenia niezbędnego do modernizacji ukraińskich pociągów. Składy serii 81 należące do warszawskiego metra są bardzo zbliżone konstrukcyjnie do tych, które są użytkowane w Kijowie. Rozstaw szyn ukraińskiego metra (1520 mm) różni się jednak od rozstawu europejskiego (1435 mm), zatem przekazane pociągi będą musiały zostać przystosowane do poruszania po tamtejszych torach.

Zawsze powtarzamy, że nasi przyjaciele z Ukrainy walczą o naszą wolność. To dla nas naprawdę ważne i dlatego tu dziś jesteśmy. Chcemy pomóc tak bardzo, jak możemy i na pewno nie przestaniemy pomagać” – podkreślał w Kijowie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Rozmawiamy nie tylko o potrzebach na dzisiaj, bo jesteśmy pewni, że Ukraina wygra tę wojnę, rozmawiamy także o przyszłości. Pomożemy w rekonstrukcji Ukrainy. Warszawa została całkowicie zniszczona, stąd wiemy, jak miasto może odrodzić się, jak feniks z popiołów. Mamy też doświadczenie w transformacji naszych miast poprzez wykorzystanie funduszy unijnych. A zatem jesteśmy tu, by pomóc tak bardzo, jak to tylko możliwe” – dodał Rafał Trzaskowski.

Stolicę Ukrainy odwiedzili także przedstawiciele pozostałych trzech miast założycielskich Paktu Wolnych Miast tj. prezydent Pragi Zdenek Hrib, burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony oraz burmistrz Bratysławy Matúš Vallo.

Proszę, nie zapominajcie, że Węgrzy nie są tacy sami jak węgierski rząd. Niestety węgierski rząd nie jest szczery w sprawie wojny. Głosował za wszystkimi sankcjami, jakie Unia Europejska nałożyła na Rosje, ale w polityce krajowej wypowiada się przeciwko sankcjom. Węgierski rząd mówi o pokoju, ale nie wspomina, że pokój jest możliwy tylko, kiedy suwerenność terytorialna Ukrainy zostanie przywrócona i rosyjskie wojska opuszczą Ukrainę” – podkreślał w Kijowie Gergely Karácsony, burmistrz Budapesztu.

Przyjeżdżam tu z wiadomością od wielu milionów Węgrów. My wiemy, że taka walka nie jest tylko walką między Ukrainą a Rosją. To bitwa dobra ze złem i tylko dobro może zwyciężyć” – dodał.

Witalij Kliczko przekazał wyrazy wdzięczności włodarzom czterech europejskich stolic m.in. za wsparcie humanitarne, gospodarcze, polityczne oraz moralne. Stolica Ukrainy przystąpiła do Paktu Wolnych Miast we wrześniu 2022 r. Mer Kijowa poinformował także, że aktualna sytuacja w Kijowie jest trudna, lecz stabilna. Miasto boryka się z ok. 25% deficytem energii elektrycznej.

Dziękujemy za wsparcie, które dostajemy z Polski. Bracia Polacy, bardzo wam dziękuję za wszystko, co robicie. Dla nas jest to niezmiernie ważne” – powiedział Witalij Kliczko.

Składy serii 81 to kolejne pojazdy, które Warszawa przekaże Ukrainie. Wcześniej za wschodnią granicę dostarczono m.in. specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich oraz przegubowe autobusy Miejskich Zakładów Autobusowych.

O Metrze Warszawskim pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Miasto Stołeczne Warszawa / facebook

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz