Sektorkolejowy » Mazowieckie: W Sulejówku powstanie kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie za ok. 100 mln zł netto

Mazowieckie: W Sulejówku powstanie kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie za ok. 100 mln zł netto

pzez Adrian

24 października 2022 r. PKP PLK, powiat miński oraz miasto Sulejówek podpisały umowę dotyczącą budowy tunelu drogowego pod dwoma torami linii kolejowej nr 2 (Warszawa – Terespol).

Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Sulejówku, w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego (droga powiatowa nr 2284W) pozwoli podnieść poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym oraz usprawni komunikację. Obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy, a kierowcy aut nie będą zmuszeni czekać przed zamkniętymi rogatkami. Zakres inwestycji obejmuje budowę ok. 90-metrowego tunelu wraz z przebudową układu przyległych ulic. Pod torami zostaną poprowadzone 2 pasy ruchu dla samochodów, ciąg pieszo-rowerowy oraz chodnik. Ponadto w trosce o osoby, których poruszanie się jest ograniczone, przewidziano windy.

„Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań w całym kraju, takich jak to w Sulejówku, potwierdza, że priorytetem rządu jest bezpieczeństwo. Pragnę wyrazić zadowolenie, że powstają one dzięki dobrej współpracy z samorządami” – podkreślał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Podpisane porozumienie reguluje współpracę przy przeprowadzeniu przetargów, budowie oraz przejęciu w zarządzanie infrastruktury drogowej.

Szacunkowa wartość przedsięwzięcia to ok. 100 mln zł netto. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. finansują kwotę inwestycji w ramach projektu pn. „Budowa tunelu drogowego w km 21,050 linii kolejowej nr 2 Warszawa Zachodnia – Terespol na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 2284W w mieście Sulejówek”.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w formule „buduj” na podstawie opracowanej już dokumentacji projektowej. Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót ma zostać ogłoszone jeszcze w 2022 r. Zgodnie z planem budowa obiektu ma zakończyć się w III kwartale 2025 r.

Kolejne bezkolizyjne skrzyżowania w woj. mazowieckim

W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na Mazowszu powstało już wiele bezkolizyjnych skrzyżowań m.in. na ul. Karczunkowskiej w Warszawie, w Otwocku, Wołominie, Pruszkowie, Zielonce oraz Łochowie.

Warto przypomnieć, że w Sulejówku we współpracy z PKP PLK powstaje bezkolizyjne skrzyżowanie na al. Piłsudskiego. Aktualnie trwa przygotowywanie specjalnej konstrukcji pod torami, która od listopada br. umożliwi realizację robót przy utrzymanym ruchu kolejowym po dwóch torach pomiędzy Warszawą Rembertowem a Sulejówkiem Miłosną.

W woj. mazowieckim powstaną także:

  • wiadukt drogowy w Pruszkowie
  • wiadukt dla pieszych w Ciechanowie
  • tunele drogowe w Legionowie, Teresinie oraz Celestynowie

O budowie bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu pisaliśmy m.in. TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz