Sektorkolejowy » Zbliża się finał konkursu dworcowego. To już ostatnie dni na oddanie głosu

Zbliża się finał konkursu dworcowego. To już ostatnie dni na oddanie głosu

pzez Adrian

W tegorocznym plebiscycie na „Dworzec Roku 2022” o nagrodę publiczności starają się: Golęczewo i Wronki z Wielkopolski, Kraków Swoszowice i Krzeszowice z w Małopolski, Cieszyn i Żory z województwa śląskiego oraz dworce Lublin Główny, Radom Główny, Kąty Wrocławskie i Tuchola. Czasu na oddanie głosu jest już niewiele, bo termin upływa z końcem miesiąca.

O „nagrodę publiczności” tegorocznego konkursu dworcowego rywalizuje dziesięć zakwalifikowanych do finału obiektów. Grono nominowanych jest bardzo zróżnicowane nie tylko geograficznie, ale również pod względem wielkości i roli na sieci kolejowej. W finale znalazły się dworce w dużych, ważnych węzłach komunikacyjnych, ale również te położone w mniejszych miastach.

Tym, co je łączy, jest przeważnie historyczny charakter i walory zabytkowej architektury. Zabytkowe obiekty, w zdecydowanej większości wzniesione jeszcze w XIX wieku (np. Lublin Główny w 1877 r., Wronki w 1880 r. Tuchola w 1883 r., Kraków Swoszowice, Radom Główny i Żory w 1884 r., Cieszyn w 1888) zostały pieczołowicie odrestaurowane. Remonty pozwoliły wydobyć z nich dawny urok i bogactwo detali.

W opiniach pytanych przez nas pasażerów często pojawiały się słowa „interesujący”, „klimatyczny” czy po prostu „piękny” – mówi Jakub Majewski, z Fundacji ProKolej, która jest współorganizatorem konkursu. Dodaje jednak, że audytorzy brali pod uwagę nie tylko piękno architektury. W tegorocznej edycji konkursu zwracali uwagę na wykorzystanie przestrzeni i ofertę uzupełniającą funkcje kolejowe.

Przygotowując się do konkursu audytorzy, obserwujący  funkcjonowanie dworców odwiedzili ponad dwadzieścia miast. Okazało się, że o atrakcyjności tych miejsc decydował najczęściej pomysł na ich zagospodarowanie. Szczególnie widoczne było to w mniejszych miejscowościach, gdzie budynki dworcowe nie są w całości wykorzystywane przez kolej i poszerzają swoje funkcje o zupełnie nowe usługi. W wielu przypadkach zostały przejęte przez samorządy gminne, które wykorzystują pomieszczenia, lokując w nich niektóre wydziały swoich urzędów, co może być wygodne dla petentów, którzy są też podróżnymi.

Kameralny dworzec w Golęczewie pełni funkcje posterunku policji i punktu świadczącego bezpłatne porady prawne. Pomoc, choć w nieco innym zakresie można znaleźć również na dworcu w Cieszynie, gdzie działa Kancelaria Prawa Kanonicznego, gabinet fizjoterapii i serwis do samodzielnego naprawiania rowerów. Na stacji w Tucholi funkcjonuje sala zabaw dla dzieci, lokalne Centrum Rozwoju i grupa działania „Bory Tucholskie”. W Krakowie Swoszowicach i Kątach Wrocławskich dworce stały się siedzibami  ośrodków kultury. Dworce we Wronkach i Żorach udostępniły przestrzeń na ośrodki służące aktywizacji społecznej. W drugiej z wymienionych lokalizacji działa nawet pracownia baristyczno-gastronomiczna, która przygotowuje się do uruchomienia kawiarni dla podróżnych oraz ogrodniczo-porządkowa, która dba o wizerunek budynku i jego otoczenia.

Informacje o konkursie i głosowaniu można znaleźć na stronie www.dworzec-roku.pl i na profilu FACEBOOK.

Organizatorami konkursu są: Fundacja „Pro Kolej” i Fundacja Grupy PKP. Honorowym patronatem konkurs objęli: Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich i PTTK. Organizację akcji wspiera również Budimex SA, Dasag i Lagardere Travel Retail.

Źródło: informacja prasowa
Fot. Krzysztof Grzywa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz