Sektorkolejowy » Kongres Budownictwa Polskiego to prestiżowe spotkanie liderów branży

Kongres Budownictwa Polskiego to prestiżowe spotkanie liderów branży

pzez Damian

Branża budowlana boryka się aktualnie z wieloma wyzwaniami. Konsekwencje pandemii, lawinowo rosnące ceny materiałów i usług, zmiany prawne i podatkowe – to tylko niektóre aspekty niepewności w tym sektorze. Inwazja Rosji na Ukrainę dodatkowo wpływa na kondycję całej gałęzi gospodarki. Co czeka rynek budowlany w najbliższej przyszłości? O tym rozmawiać będą uczestnicy Kongresu Budownictwa Polskiego!

Kongres Budownictwa Polskiego

Kongres Budownictwa Polskiego to dwudniowe spotkanie kluczowych przedstawicieli sektora budowlanego i branż towarzyszących, poświęcone tematyce budownictwa i infrastruktury w obecnej dekadzie, obejmujące cykl wykładów i debat z udziałem liderów największych firm, naukowców, praktyków, decydentów oraz przedstawicieli sektora finansów, ubezpieczeń i administracji państwowej. W dniach 12-13 kwietnia 2022 r. w Poznaniu uczestnicy wydarzenia dyskutować będą o głównych problemach i wyzwaniach polskich firm z sektora budownictwa, tj. waloryzacji, zagrożeniach kumulacji robót budowlanych, nadzwyczajnym wzrostom cen materiałów budowlanych i paliwa, kryzysowi na rynku pracy czy ograniczeniu finansowania inwestycji. Omówione zostaną strategiczne kierunki rozwoju branży budowlanej w Polsce w kontekście ogólnej sytuacji w gospodarce krajowej i UE, które wymagają oceny i nowego, perspektywicznego podejścia. Tegorocznej, pierwszej edycji Kongresu Budownictwa Polskiego przyświeca motyw przewodni: „Co należy w branży budowlanej zmienić, aby działać i budować sprawniej?”.

„Bez wątpienia najbliższe lata to okres sporego niepokoju i wielu wyzwań, jakie staną przed branżą. Prócz znaczących środków, na które patrzymy z optymizmem, a które zaplanowano na szeroko zakrojone inwestycje w energetykę, kolejnictwo czy infrastrukturę transportową, przed nami także okres istotnych zagrożeń dla sprawnego funkcjonowania i rozwoju. Mowa chociażby o permanentnym braku wykwalifikowanych kadr, a obecnie dodatkowym odpływie rąk do pracy z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę. Jeśli dodać do tego zaostrzanie unijnych norm, związanych z ochroną środowiska naturalnego, czy wciąż szeroko dyskutowaną technologię BIM, widzimy, że w branży budowlanej dzieje się aż nadto dużo. Chcąc rozmawiać o tym w gronie najwybitniejszych specjalistów w Polsce, Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Grupa MTP organizują Kongres Budownictwa Polskiego, który odniesie się do wyzwań i szans, jakie mogą się z nich narodzić. Nadrzędnym celem Kongresu jest wypracowanie wspólnych stanowisk w strategicznych dla sektora obszarach oraz wskazanie największych zagrożeń i działań, które mają im zapobiec.” – podkreśla Dariusz Muślewski z Grupy MTP, współorganizator Kongresu Budownictwa Polskiego.

Główne obszary tematyczne Kongresu Budownictwa Polskiego

Proces przygotowania Kongresu przebiega w oparciu o prace Komitetów Obszarowych, na czele których stanęli wybitni eksperci, naukowcy i praktycy. Dwudniowe wydarzenie podzielone zostało na sześć sesji tematycznych oraz debaty w ramach okrągłych stołów. Tematy sesji to:

• Dobre prawo, dobre budownictwo – poświęcona m.in. nowemu Prawu Zamówień Publicznych;

• Ekonomia i finanse – czyli m.in. o źródłach finansowania inwestycji publicznych i prywatnych po 2030 r., Polskim Ładzie i relacji branży budowlanej z bankami oraz ubezpieczycielami;

• Rynek pracy i kształcenie – poświęcona m.in. organizacji szkolnictwa branżowego i roli wyższych uczelni technicznych w kształceniu inżynierów odpowiadających na potrzeby biznesu

• Budownictwo i infrastruktura w obecnej dekadzie

• Innowacje i nowe technologie – tu będzie mowa o BIM – technologiach, wdrażaniach i aspektach prawnych; śladzie węglowym i wdrażaniu innowacyjnych materiałów i technologii;

Ponadto, mając na uwadze ostatnie wydarzenia w Ukrainie i ich wpływ na kondycję branży budowlanej, w każdej sesji Kongresu znajdą się odniesienia do potencjalnych zagrożeń oraz propozycje rozwiązań, mające na celu zmniejszenie negatywnych skutków obecnej sytuacji dla polskich przedsiębiorstw.

Program Kongresu Budownictwa Polskiego
Kongres Budownictwa Polskiego odbędzie się w dniach od 12 do 13 kwietnia 2022 r. w Sali Ziemi w Poznań Congress Center.
Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony www.kongresbudownictwa.eu.
Organizatorami wydarzenia są Polski Związek Pracodawców Budownictwa oraz Grupa MTP.
Patronat Honorowy nad Kongresem objął Prezydent Miasta Poznania.

Autor: Jan Bury
Źródło: money.pl
Fot. kongresbudownictwa.eu

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz