Sektorkolejowy » Grupa Unimot przejmuje spółkę Olavion. Umowa na zakup 90% udziałów przewoźnika kolejowego podpisana

Grupa Unimot przejmuje spółkę Olavion. Umowa na zakup 90% udziałów przewoźnika kolejowego podpisana

pzez Adrian

We wtorek 7 marca br. Grupa Unimot nabyła 90% udziałów w spółce Olavion, która świadczy usługi w branży transportu kolejowego.

Grupa Unimot inwestuje w logistykę

Unimot to multienergetyczna grupa kapitałowa oraz lider wśród niezależnych importerów paliw w Polsce. Aktualnie z powodzeniem realizuje strategię rozwijania infrastruktury kolejowej, co pozwoli rozszerzyć łańcuch wartości tej grupy w sektorze logistyki. Podpisanie umowy na zakup aż 90% udziałów przewoźnika to kolejny krok milowy, który potwierdza intensyfikację inwestycji w tym obszarze. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Unimotu, chcą oni wyjść naprzeciw aktualnym potrzebom rynku oraz zapewnić szybki i ekonomiczny rodzaj transportu.

Zakup spółki Olavion to część naszego programu inwestycyjnego związanego z infrastrukturą logistyczną, którego celem jest zabezpieczenie tego aspektu działalności biznesowej i docelowo wykorzystanie efektu synergii płynącego z całego łańcucha budowania wartości. Niedawno podpisaliśmy umowy na zakup kolejnych partii cystern kolejowych, które będą do nas sukcesywnie docierać do połowy lipca tego roku. Jesteśmy przekonani, że podjęte decyzje biznesowe, związane z inwestycjami w logistykę, przełożą się realnie na efektywną kosztowo dostępność produktu dla naszych klientów, a tym samym pozytywnie wpłyną na wyniki całej Grupy Unimot” – powiedział Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A.

Zawarta 7 marca 2023 r. umowa zakupu dotyczy nabycia 90 proc. udziałów w spółce Olavion od dwóch osób fizycznych, w tym wspólnika większościowego. Pozostałe umowy zostaną zawarte z kadrą menadżerską i będą dotyczyły 10 proc. udziałów Olavion. Podpisanie tych umów nastąpi nie później niż do 7 lipca 2025 r.”- poinformowała w komunikacie spółka Unimot.

O spółce Olavion

Działalność spółki Olavion skupia się na realizowaniu przewozów pojazdami szynowymi (na podstawie jednolitego certyfikatu usługi transportu kolejowego przyp. red.) w Polsce oraz usług spedycyjnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Przedsiębiorstwo może pochwalić się wysoko wykwalifikowaną kadrą m.in.:

  • menadżerską
  • maszynistów
  • dyspozytorów

Ponadto jego wieloletnie relacje i kontrakty zapewniają ciągłość świadczenia usług przewozowych oraz spedycyjnych dla zleceniodawców.

Aktualnie park taborowy Olavionu zasila 16 lokomotyw. Firma zatrudnia 79 pracowników, w tym 49 maszynistów. W 2022 r. spółka przewiozła towary, których łączna masa wyniosła ponad 1,1 miliona ton, a jej szacunkowy potencjał przewozowy w skali roku kształtuje się na poziomie ok. 1,7 miliona ton.

Należy przypomnieć, iż w ostatnim czasie Olavion podpisał kolejne umowy na najem kolejnych 5 nowoczesnych lokomotyw wraz ze spalinowym silnikiem dojazdowym. Ponadto ustalił warunki najmu 2 nowych lokomotyw multisystemowych, które umożliwiają kursowanie nie tylko na terenie Polski, ale także na terenie m.in. Słowacji, Czech oraz Niemiec. Pojazdy mają zostać włączone do eksploatacji w drugiej połowie 2023 r., co znacząco zwiększy potencjał przewozowy spółki, a także poprawi możliwości operacyjne.

Więcej procesie przejmowania spółki Olavion pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

O zakupie kolejnych cystern kolejowych przez Grupę Unimot pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. unimot

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz