Sektorkolejowy » Łódzkie: Nowe przystanki w Izabelowie i Starych Grudzach

Łódzkie: Nowe przystanki w Izabelowie i Starych Grudzach

pzez Damian

Podróżni w woj. łódzkim zyskają lepszy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na budowę nowych przystanków w Izabelowie i Starych Grudzach w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. W tym roku rozpocznie się również budowa przystanku Głowno Północne oraz modernizacja przystanków Zaosie i Żakowice Płd. Efektem inwestycji będą wygodniejsze podróże pociągiem na liniach z Łodzi do Łowicza, Opoczna i Sieradza.

Realizacja Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 przyczyni się do wzrostu atrakcyjności kolei w codziennych i okazjonalnych podróżach.

– Polska kolej staje się coraz bardziej dostępna dzięki rządowym inwestycjom. Dzięki temu w 2022 r. odnotowaliśmy rekordową liczbę pasażerów w Polsce – największą w XXI w. Dobre zmiany na kolei są zatem dostrzegane i jestem pewien, że dzięki takim inwestycjom jak w woj. łódzkim, Polacy jeszcze chętniej będą wybierać kolej, która jest bezpiecznym, komfortowym i ekologicznym środkiem transportu – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Budowa nowych przystanków i modernizacja istniejących peronów w województwie łódzkim zapewni lepszy dostęp do pociągów w kierunku Łodzi, Łowicza i Sieradza oraz zwiększy komfort podróżowania do Tomaszowa Maz. i Opoczna. To kolejne inwestycje realizowane przez rząd i PLK SA, dzięki którym mieszkańcy mniejszych miejscowości w regionie zyskują wygodne połączenia kolejowe – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy przystanek Izabelów k. Zduńskiej Woli zostanie zlokalizowany w pobliżu wiaduktu kolejowego na linii Łódź – Sieradz. Dogodny dostęp na dwa nowe perony zapewnią schody i windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W Starych Grudzach k. Łowicza dotychczasowy przystanek zostanie przesunięty bliżej przejazdu kolejowo-drogowego na drodze, która łączy miejscowość Zawady z drogą Łowicz – Łódź. Obiekt przejmie obsługę podróżnych, którzy obecnie korzystają z przystanku Grudze. Nowa nazwa przystanku odpowiada jego geograficznemu położeniu.

Wysokie perony na nowych przystankach ułatwią podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Wygodne przesiadki zapewnią planowane parkingi dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Inwestycje w Izabelowie i Starych Grudzach będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie robót w obu lokalizacjach nastąpi w 2023 roku, a zakończenie w połowie 2024 r.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W woj. łódzkim program przystankowy obejmuje 9 lokalizacji. Procedowane są przetargi na budowę nowego przystanku Głowno Północne i modernizacje przystanków Żakowice Południowe i Zaosie. Nowy przystanek Głowno Północne na trasie Łódź – Łowicz przybliży kolej mieszkańcom wschodniej i północnej części Głowna. Peron dostosowany do wszystkich podróżnych zostanie wybudowany przy przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Wiejskiej w Głownie.

Dla pasażerów na przystankach Żakowice Południowe i Zaosie na linii kolejowej między Łodzią a Tomaszowem Mazowieckim wybudowane zostaną nowe wyższe perony, które zastąpią obecne.

W Głownie, Żakowicach Płd. i Zaosiu będą wiaty i ławki, jasne oświetlenie, czytelne oznakowanie. Planowana jest budowa parkingu dla samochodów i stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją oraz środkami transportu indywidualnego. Prace w formule „projektuj i buduj”.

Rozpoczęcie i zakończenie robót w Żakowicach i Zaosiu planowane jest w 2023 r. Natomiast prace w Głownie zaczną się w drugim półroczu 2023 r. i zakończą w połowie 2024 r.

W woj. łódzkim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej również Tomaszówek, który powstał w 2022 roku oraz Zgierz Rudunki i Jedlicze koło Zgierza, gdzie na wiosnę br. rozpoczną się prace budowlane. W styczniu br. ogłoszono przetarg na budowę przystanku Łódź Zarzew.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz