Sektorkolejowy » Największy iberyjski kolejowy terminal towarowy ma być gotowy w tym roku

Największy iberyjski kolejowy terminal towarowy ma być gotowy w tym roku

pzez Adrian

Kolejowy terminal Lousado w pobliżu portu Leixoes w dystrykcie Porto (północno-zachodnia Portugalia) ma być gotowy przed końcem tego roku. Będzie to największy tego typu terminal na Półwyspie Iberyjskim, zajmie powierzchnię 220 tys. m2.

Poza terminalem projekt obejmuje również utworzenie nowych tras zapewniających dostęp z terminala do obszaru przemysłowego w Lousado, a także połączenie z siecią dróg krajowych. Za jego budowę odpowiada Medway, jeden z największych operatorów kolejowych przewozów towarowych na Półwyspie Iberyjskim. Wartość inwestycji to 63 mln euro.

Terminal będzie wyposażony w cztery 750-metrowe linie kolejowe, a jego zdolność przeładunkowa to 11 tys. TEU. Na terenie obiektu będzie można m.in. składowa

kontenery-chłodnie czy kontenery z towarami niebezpiecznymi (w wydzielonej przestrzeni).

Projekt terminalu Lousado powstawał od 2018 r. Według pierwotnych założeń miał być gotowy do eksploatacji w 2022 r. Prace jednak rozpoczęły się później niż planowano, a obecnie mówi się o ich zakończeniu w tym roku.

Jak podaje firma Medway:

połączenie kolejowe z terminalem Lousado zostanie zapewnione za pośrednictwem linii kolejowej Minho, a dostęp drogowy za pośrednictwem kilku głównych tras. Inwestycja wzmocni liczne branże i działania związane z potrzebami importu i eksportu na poziomie lokalnym i iberyjskim”.

Autor: Agata Sumara
Fot. Medway

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz