Sektorkolejowy » Czy Modertrans pójdzie pod młotek? Wśród zainteresowanych zakupem południowokoreańska firma

Czy Modertrans pójdzie pod młotek? Wśród zainteresowanych zakupem południowokoreańska firma

pzez Damian

Od dłuższego czasu nie milkną głosy o sprzedaży udziałów w poznańskiej spółce specjalizującej się w m.in. projektowaniu, produkowaniu oraz modernizowaniu pojazdów szynowych i autobusów. Jak podkreśla Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, dla Modertransu przyszedł czas na ekspansję zagraniczną i zdobywanie nowych rynków, będących podstawą dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. W ubiegłym tygodniu wizytował on Koreę Południową, gdzie rozmawiał z prezesem Hyundai Rotem – tamtejszego producenta taboru szynowego. Na ten moment nie znamy jej szczegółów.

Firma Hyundai Rotem zaznaczyła swoją obecność na polskim rynku poprzez dostawę tramwajów dla Warszawy. Producent z Korei Południowej dostarczył do stolicy łącznie 123 pojazdy. Dostawa ostatnich niskopodłogowych składów została zrealizowana 28 grudnia 2023 r. Warto przypomnieć, iż południowokoreańskie przedsiębiorstwo zadeklarowało chęć współpracy z nowosądeckim Newagiem w zakresie dostawy pociągów dużych prędkości dla Polski.

85% udziałów w spółce Modertrans należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego z Poznania (MPK Poznań), a pozostałe 15% do miasta Poznań. Poznański producent pojazdów szynowych z powodzeniem realizował kontrakty, w ramach których dostarczał tramwaje m.in. dla Łodzi, Wrocławia czy też na Śląsk. Według szacunków, jego udział w polskim rynku kształtuje się na poziomie ok. 30%.

Warto przypomnieć, że w ubiegłych latach pojawiały się głosy, jakoby zakupem spółki zainteresowana była państwowa firma CRRC z Chin. W tamtym czasie wolę zainwestowania w firmę Modertrans wyraziły rzekomo także Alstom z Francji, Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) z Hiszpanii, który wcześniej wykupił spółkę Solaris oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Więcej informacji o spółce Modertrans z Poznania można znaleźć:

O firmie Hyundai Rotem pisaliśmy m.in.:

Autor: Damian Malesza

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz