Sektorkolejowy » Chiński gigant chce kupić poznański Modertrans

Chiński gigant chce kupić poznański Modertrans

pzez Adrian

Spółka komunalna Modertrans, której udziały należą do miasta Poznań (25%) oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu sp. z o.o. (75%), może trafić w ręce chińskiej spółki CRRC, największego na świecie producenta tramwajów i pociągów, który w ten sposób chce otworzyć sobie drogę do rynku europejskiego.

W połowie grudnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu sp. z o.o. (MPK) ogłosiło postępowanie, w ramach którego poszukiwany jest doradca, który pomoże w znalezieniu inwestora strategicznego dla Modertrans Poznań sp. z o.o. lub w zbyciu części albo wszystkich udziałów.

W grudniowym ogłoszeniu napisano „MPK i Miasto zamierzają pozyskać dla spółki inwestora strategicznego lub zbyć część albo wszystkie udziały posiadane przez MPK i Miasto w tej spółce”. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Jak powiedział cytowany przez poznański biuletyn miejski prezydent miasta Jacek Jaśkowiak, „Udział Modertransu w rynku polskim zwiększył się do około 30%”. Aktualnie spółka realizuje dostawy tramwajów m.in. do Wrocławia, Łodzi czy Elbląga.

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej podano, że spółka CRRC sama zwróciła się do magistratu z wolą nabycia udziałów w Modertransie.

Wolę ewentualnego wejścia kapitałowego w spółkę wyraził także Polski Fundusz Rozwoju, francuski Alstom oraz hiszpański CAF, który kilka lat temu wykupił Solarisa. PFR chciałby w takiej sytuacji połączyć Modertrans z Pesą oraz Fabryką Pojazdów Szynowych, czyli Cegielskim” – czytamy w biuletynie. W dalszej jego części podano: „Prezydent zaznaczał, że zależy mu na tym, aby spółka była dalej silnie związana z Poznaniem oraz współpracowała z Politechniką Poznańską”.

Z obecnych założeń wynika, że środki uzyskane ze sprzedaży mogłyby być wydane np. na budowę II etapu tramwaju na Naramowice. Miasto chce też zatrzymać część akcji, ale nie podaje, jaką.

Autor: Agata Sumara
Fot. Modertrans Poznań

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Mateusz 19 lutego 2022 - 12:39

Świetnie, teraz już nas zaleją…

Odpowiedz

Zostaw komentarz