Sektorkolejowy » CPK szuka inżyniera kontraktu. Gra toczy się nawet o 2,5 mld zł

CPK szuka inżyniera kontraktu. Gra toczy się nawet o 2,5 mld zł

pzez Adrian

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ogłosiła postępowanie przetargowe, w ramach którego poszukiwany jest inżynier kontraktu, który będzie świadczyć usługi w zakresie budowy kolejowych „szprych”. CPK podaje, że szacowana wartość umowy ramowej to 2,5 mld zł. Zgłoszenia polskich i zagranicznych firm zainteresowanych ofertą będą przyjmowane do 27 stycznia br.

Inżynier kontraktu to podmiot, który w imieniu spółki CPK będzie nadzorował poszczególne etapy inwestycji – od projektowania, przez realizację robót, aż po etap gwarancji i rękojmi (w ramach opcji). Takie usługi zagwarantują realizację inwestycji kolejowych na jak najwyższym poziomie, co przełoży się na trwałość budowanych przez CPK linii kolejowych” – czytamy na stronie internetowej firmy powołanej do budowy mega lotniska w centrum Polski oraz infrastruktury drogowo-kolejowej prowadzącej do portu.

W przetargu wyłonionych zostanie max. 20 wykonawców, którzy mają świadczyć usługi inżyniera kontraktu w formule umowy ramowej. Firmy, które ją podpiszą, będą mogły ubiegać się o realizację zadań cząstkowych.

CPK tłumaczy, że „Głównym celem zawarcia umowy ramowej jest przyspieszenie wyboru wykonawców na kolejnych etapach prac dla projektów liniowych. Współpraca ma być prowadzona przez osiem lat”. Wartość zamówienia oszacowano około 2,5 mld zł netto.

Zadania zapisane w umowie ramowej to m.in.: usługi w ramach prac nad projektem budowlanym i projektem wykonawczym, zastępstwo inwestorskie podczas robót budowlanych, odbiorów i przekazania do użytkowania wraz z rozliczeniami. Jako opcja zapisane zostanie wsparcie poinwestycyjne oraz wsparcie w okresie objętym rękojmią i gwarancją. Głównym kryterium, które będzie oceniane przez zamawiającego jest doświadczenie. W dalszej kolejności pod uwagę brane będą cena i kwalifikacje zespołu.

Na początku roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport na temat dotychczasowych „postępów” w realizacji inwestycji pod nazwą CPK. W odniesieniu do planów, zrealizowanych prac, braku środków finansowych na tak potężne przedsięwzięcie, NIK poddaje w wątpliwość sens podjętych i planowanych działań. M.in. zwraca również uwagę na rozbudowaną kadrę pracowników w strukturach CPK i jednoczesne zatrudnianie podmiotów zewnętrznych do prac, za które powinny odpowiadać i je realizować poszczególne segmenty spółki. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Agata Sumara
Fot. CPK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz