Sektorkolejowy » Zabytkowy dworzec w Węglińcu wyróżniony w prestiżowym konkursie

Zabytkowy dworzec w Węglińcu wyróżniony w prestiżowym konkursie

pzez Damian

Charakterystyczny, unikatowy, historyczny, odnowiony z dbałością o detale architektoniczne – kompleks dworca w Węglińcu, bo o nim mowa, otrzymał wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany 2023.

To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w dziedzinie konserwacji i ochrony zabytków w Polsce, który odbywa się od prawie pół wieku. Jego organizatorem są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. W tym roku do konkursu zakwalifikowały się 42 obiekty z 13 województw, w tym kompleks dworca kolejowego w Węglińcu, który otrzymał wyróżnienie w kategorii zabytki techniki, w której kapituła konkursu nie wybrała w tym roku laureata.

– Bardzo cieszymy się z tego, że dworzec w Węglińcu otrzymał to prestiżowe wyróżnienie, gdyż pokazuje to, z jak dużą dbałością podchodzimy do przebudów historycznych dworców kolejowych, które stanowią przeszło 50 proc. wszystkich obiektów w obecnie realizowanym Programie Inwestycji Dworcowych. Myślę, że jeszcze nie raz zostaniemy wyróżnieni w tym i w innych konkursach, gdyż już wcześniej zostaliśmy docenieni za modernizację dworca w Białymstoku, a przed nami jeszcze wiele inwestycji w zabytki – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Inwestycja w Węglińcu zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych zakończyła się w sierpniu zeszłego roku; kosztowała nieco ponad 41 milionów złotych brutto i była dofinansowana m.in. ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Historyczne piękno odzyskały tzw. Stary i Nowy Dworzec, część kładki dla pieszych nad torami oraz wiaty przylegające do budynków.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz