Sektorkolejowy » Wygodniejsze podróże pociągami z Kielc do Buska-Zdroju i Częstochowy

Wygodniejsze podróże pociągami z Kielc do Buska-Zdroju i Częstochowy

pzez Adrian

Lepszy dostęp do kolei w województwie świętokrzyskim

Pasażerowie pociągów na trasie Kielce – Busko-Zdrój oraz Kielce – Częstochowa będą mogli podróżować w lepszych warunkach a kolej stanie się dla nich dostępniejsza. To wszystko za sprawą inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025. Nowe perony pojawiły się w Dębskiej Woli, Włoszczowicach i na stacji kolejowej Małogoszcz.

„Rządowy program budowy i modernizacji przystanków kolejowych zapewnia ułatwienia w dostępie do kolei w całym kraju, także w województwie świętokrzyskim. Nowe perony w Dębskiej Woli, Włoszczowicach i Małogoszczu to krok do budowania atrakcyjnej oferty podróży pociągiem dla mieszkańców mniejszych miejscowości” – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Nowe perony na stacji Włoszczowice oraz na przystanku Dębska Wola zostaną przystosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Ponadto pojawią się tam nowe

  • wiaty
  • ławki
  • stojaki rowerowe
  •  tablice informacyjne, w których znajdą się aktualne rozkłady jazdy kolei

Użytkownicy kolei będą mogli czuć się bezpieczniej po zmroku, gdyż na peronach zostanie zamontowane wydajne oświetlenie LED.

„W województwie świętokrzyskim jeszcze w tym roku zwiększy się dostęp do kolei na trasie Kielce – Busko Zdrój. Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 pozwala mieszkańcom coraz częściej wybierać kolej jako atrakcyjny środek transportu w codziennych i okazjonalnych podróżach. Nowe i odbudowywane przystanki są dostępne dla wszystkich podróżnych” – mówił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Łatwiejsze korzystanie z usług kolei w Małogoszczu

Pasażerowie pociągów na stacji Małogoszcz będą mogli wygodniej wsiadać oraz wysiadać z pociągów w kierunku Kielc, Częstochowy i Katowic. Stacja zyska stojaki rowerowe, peron będzie wyższy a osoby, których poruszanie się jest ograniczone, będą mogły skorzystać z przejścia w poziomie szyn.

Finansowanie i koszt inwestycji

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. łączny budżet przedsięwzięcia, który obejmuje prace na trzech przystankach w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 wynosi 10,7 mln zł. Wykonaniem prac budowlanych zajmie się  Przedsiębiorstwo Budowalne INVEST Sp. z o.o. Planowo perony we Włoszczowicach i Dębskiej Woli mają zostać oddane do użytku we wrześniu 2022 roku a w Małogoszczu do czerwca 2023 r.

O inwestycjach w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz