Sektorkolejowy » Łatwiejsze dojazdy pociągami do Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapewni nowy przystanek kolejowy

Łatwiejsze dojazdy pociągami do Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapewni nowy przystanek kolejowy

pzez Adrian

Nowy przystanek kolejowy na trasie Legnica – Jawor między

W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wybudowany zostanie nowy przystanek kolejowy pomiędzy Nową Wsią Legnicką a Przybyłowicami. Planowany przystanek jest określany jako Legnickie Pole. Dzięki inwestycji PKP PLK  pracownicy przedsiębiorstw, których siedziba znajduje się w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, będą mogli skorzystać z bogatej gamy przejazdów kolejowych.

Zgodnie z planem przystanek ma zostać zlokalizowany obok drogi gminnej, która  prowadzi ze strefy w stronę ul. Jaworzyńskiej w Legnicy. Ponadto inwestycja zakłada również budowę przejazdu kolejowo-drogowego, który będzie wyposażony w sygnalizację oraz rogatki.

„Program Przystankowy odpowiada na potrzeby mieszkańców. Kolej zwiększa dostępność komunikacyjną w miastach i na trasach wykorzystywanych w codziennych podróżach do pracy i szkoły oraz w wyjazdach okazjonalnych. Przystanek Legnickie Pole, podobnie jak inne nowe i przebudowane przystanki, uwzględnia dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się”

– mówił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jak będzie wyglądał nowy przystanek?

Na nowym przystanku kolejowym ma znaleźć się peron o długości 200 metrów, który ma zostać dostosowany do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Ponadto nowy obiekt będzie dobrze oświetlony i oznakowany. Przewidziano także nowe wiaty. W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. wykonane będą również m.in. niezbędne roboty torowe oraz odwodnienie.

Wykonawstwo i koszt inwestycji

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizacją przedsięwzięcia zajmie się przedsiębiorstwo INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k. Wartość inwestycji w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to niemal 3 mln zł netto. Zakończenie wszystkich prac w ramach tego przedsięwzięcia przewidziano w drugiej połowie 2023 roku.

Rządowy Program Przystankowy w województwie dolnośląskim

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 na obszarze województwa dolnośląskiego obejmuje 15 pozycji (7 z nich na liście podstawowej oraz 8 na liście rezerwowej). Zgodnie z planem powstać mają następujące przystanki:

  • Świdnica Zawiszów
  • Mirków
  • Oława Zachodnia

Przebudowie ma ulec przystanek Szklarska Poręba oraz peron, który znajduje się na stacji kolejowej Ścinawa.

O inwestycjach realizowanych w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” pisaliśmy również TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz