Sektorkolejowy » Stacja kolejowa Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce zyska nowe przejście podziemne

Stacja kolejowa Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce zyska nowe przejście podziemne

pzez Adrian

Bezpieczniej na stacji kolejowej Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowało o nowej inwestycji we współpracy z Gminą Dąbrowa Górnicza, w ramach której na terenie stacji kolejowej Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce powstanie przejście podziemne. Połączy ono dwie części miasta od ul. Towarowej do ul. Transportowej. Przejście podziemne umożliwi użytkownikom kolei wygodną oraz bezpieczną komunikację. Ze stacji Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce pasażerowie podróżują np. Sławkowa bądź Olkusza.

Jak będzie wyglądało przejście podziemne?

Przejście podziemne zostanie przystosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone, gdyż pojawi się tam specjalna pochylnia ułatwiająca przemieszczanie się oraz specjalne ścieżki naprowadzające. Na jego terenie zostanie wyznaczona ścieżka dla rowerzystów, a na poręczach znajdą się informacje w języku Braille’a. Warto dodać, że przejście będzie zadaszone i wyposażone w m.in.:

  • monitoring, co podniesie poziom bezpieczeństwa
  • nagłośnienie
  • wydajne oświetlenie
  • tablice informacyjne

Wykonawstwo i koszt inwestycji

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zadanie pt. „Zaprojektowanie oraz budowa przejścia podziemnego dla ruchu pieszo – rowerowego w stacji Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce w km 69,004 na linii kolejowej nr 62 Tunel – Sosnowiec Główny” w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej” zostanie wykonane przez przedsiębiorstwo Nowak-Mosty sp. z o.o. Inwestycja będzie kosztowała 9,6 mln zł. Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy PKP PLK i Urzędu Gminy Dąbrowa Górnicza. Planowo prace budowlane mają zakończyć się w IV kw. 2023 r.

Inwestycje PKP PLK zwiększają poziom bezpieczeństwa w Dąbrowie Górniczej

Dzięki inwestycjom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na stacji kolejowej Dąbrowa Górnicza Ząbkowice powstało bezpieczne przejście nad torami. Ponadto bezpieczniej będzie także na przystanku kolejowym Dąbrowa Górnicza Gołonóg i stacji Dąbrowa Górnicza, gdzie trwa budowa przejść podziemnych oraz wiaduktów kolejowych.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz