Sektorkolejowy » Włocławek: Rozpoczęła się przebudowa peronu nr 2

Włocławek: Rozpoczęła się przebudowa peronu nr 2

pzez Damian

Stacja Włocławek zmienia się dla podróżnych. Rozpoczęły się prace przy przebudowie peronu nr 2. Z wyższej konstrukcji łatwiej będzie można wsiąść do pociągów odjeżdżających w kierunku Torunia, Bydgoszczy, Kutna i Łodzi. PKP Polskie Linie Kolejowe realizują inwestycję za kwotę ponad 33 mln zł netto ze środków budżetowych.

Rozpoczęła się przebudowa peronu nr 2 na stacji Włocławek. Po zakończeniu prac peron będzie wyższy, co zapewni podróżnym łatwiejsze wsiadanie do pociągów. Powstanie 150-metrowa wiata, która architektonicznie będzie nawiązywać do budynku nowego dworca. Nowa winda z przejścia podziemnego ułatwi dostęp do kolei zwłaszcza osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nawierzchnia peronu będzie antypoślizgowa ze ścieżkami naprowadzającymi, będących wsparciem w poruszaniu się osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane będą ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy oraz czytelne oznakowanie. Zaplanowano jasne, energooszczędne oświetlenie z oprawami LED.

W ramach zadania do 300 metrów wydłużony zostanie także peron nr 1. Umożliwi to zatrzymywanie pociągów osobowych dalekobieżnych, co poprawi przepustowość stacji oraz ułatwi prowadzenie ruchu kolejowego na trasie Kutno – Toruń Główny.

– Podróżni korzystający ze stacji Włocławek zyskają oczekiwany komfort obsługi. Dzięki inwestycjom realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie województwa kujawsko – pomorskiego kolej staje się coraz bardziej bezpieczna i przewidywalna. Zachęca to do korzystania z tego ekologicznego środka transportu podczas codziennych podróży do pracy lub szkoły – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Kontynuujemy rozpoczęte w ubiegłym roku prace na stacji Włocławek. Po przebudowie peronu nr 1 zmieni się także sąsiedni peron nr 2, gdzie nowa winda zapewni lepszy dostęp do kolei wszystkim podróżnym. Mieszkańcy Włocławka i okolic zyskają lepsze możliwości i warunki podróżowania – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wykonawca rozpoczął prace od rozbiórki krawędzi peronowych przy torze nr 1 oraz starej wiaty nad wyjściem z przejścia podziemnego. Krawędź peronu przy torze nr 2 jest dostępna dla podróżnych. Dojście do peronu zapewnione jest przez tymczasowe przejście w poziomie szyn.

Zakończenie robót planowane jest w połowie 2024 r. Koszt inwestycji to 21,7 mln zł netto, pochodzących ze środków budżetowych PLK S.A. Wykonawcą prac jest Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o. z Gdańska.

Lepszy dostęp do kolei we Włocławku

Na stacji Włocławek kontynuowane są prace związane z remontem przejścia podziemnego. Wymienione zostały okładziny ścian i sufitu, które dostosowano do estetyki nowego dworca kolejowego. Przejście zyskało nową izolację i odwodnienie, oświetlenie oraz tablice informacyjne. Powstał szyb windowy prowadzący na peron nr 2. Wyremontowano klatki schodowe, w tym od strony ul. Węglowej. Udostepnienie przejścia prowadzącego także do budynku dworca planowane jest w listopadzie br. Koszt robót to 2,6 mln zł netto.

W maju br. zakończona została przebudowa peronu nr 1. Peron podwyższono, co umożliwia wygodniejsze wsiadanie do pociągów. Zamontowano tablice informacyjne oraz czytelne oznakowanie, pomocne w orientacji na stacji. Jest również nowe, jaśniejsze oświetlenie. Koszt inwestycji wyniósł 9 mln zł netto.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz