Sektorkolejowy » UTK: Bezpieczne ferie z Rogatkiem

UTK: Bezpieczne ferie z Rogatkiem

pzez Damian

Trwają ferie zimowe, z których aktualnie mogą cieszyć się uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, a już niebawem z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. To czas wyjazdów, w tym także pociągiem, dlatego warto zadbać o to, aby podróż była bezpieczna i przyjemna. Urząd Transportu Kolejowego przypomina kilka ważnych reguł, które można poznać dzięki Kampanii Kolejowe ABC.

Realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego Kampania Kolejowe ABC, poprzez zabawę połączoną z nauką, utrwala wśród dzieci i dorosłych reguły bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych, na dworcu, na peronie, a także w pociągu. Ferie to także czas podróżowania pociągiem, dlatego przypominamy kilka ważnych zasad bezpiecznego podróżowania.

  • Przechodząc przez tory w wyznaczonym miejscu, upewnij się, czy z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg. W tym czasie nie korzystaj ze słuchawek i telefonu.
  • Czekając na pociąg, nie zbliżaj się do krawędzi peronu.
  • Pamiętaj, by nie zostawiać bagażu bez opieki.
  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas wsiadania do pociągu i wysiadania z niego.
  • Nie wychylaj się przez okno w trakcie jazdy pociągiem.
  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, nie przyjmuj poczęstunku od współpasażerów.

Lekcje bezpieczeństwa z Rogatkiem

Na szczęście na co dzień o wszystkich istotnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem na terenach kolejowych przypomina dzieciom Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC. Wiedzę na ten temat można zdobyć m.in. uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego. Lekcje kierowane są do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Podczas zajęć wykorzystywane są liczne zagadki, ćwiczenia na spostrzegawczość i aplikacja interaktywna, co ułatwia dzieciom przyswojenie materiału. W trakcie lekcji uczniowie zdobywają umiejętności prawidłowego zachowania w przypadku wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa uczestników ruchu kolejowo-drogowego.

Dzieci poznają podstawowe znaki drogowe stawiane przed przejazdami i zasady obowiązujące na przejazdach z rogatkami i bez rogatek. Edukatorzy Kampanii Kolejowe ABC poprzez gry i zabawy pokazują najmłodszym, że bardzo ważnym elementem w trakcie poruszania się pieszo czy na rowerze jest noszenie elementów odblaskowych – szczególnie w okresie jesienno-zimowym i wiosennym, kiedy widoczność na drodze jest ograniczona przez większość dnia.

Zasady te można znaleźć w materiałach przygotowanych w ramach projektu Kampania Kolejowe ABC dostępnych na stronie www.kolejoweabc.pl. Każde dziecko znajdzie na niej coś interesującego. W zakładce „Materiały edukacyjne” dostępne są kreatywne kolorowanki, lekcje interaktywne oraz odcinki popularnych dziecięcych programów telewizyjnych.. Z kolei w zakładce „Peronowo” można znaleźć quizy edukacyjne i spoty z nosorożcem Rogatkiem, bohaterem Kampanii Kolejowe ABC.

Źródło: UTK

Zobacz również:

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz