Sektorkolejowy » Wielkopolskie: W Słupcy podróżni korzystają z nowych peronów

Wielkopolskie: W Słupcy podróżni korzystają z nowych peronów

pzez Damian

Zmodernizowane perony zwiększają już komfort podróży w Słupcy. Dostęp do pociągów, także dla osób mających trudności z poruszaniem się, ułatwiają windy w wyremontowanym przejściu podziemnym. Pasażerowie zyskali dogodniejsze warunki dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za ok. 13,7 mln zł. Inwestycję zrealizowano z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Przebudowane perony w Słupcy, na linii kolejowej łączącej Warszawę z Poznaniem (nr 3), zapewniają już dogodniejsze podróże – pasażerowie, także mający trudności z poruszaniem się, mogą łatwiej skorzystać z pociągów w stronę m.in. Poznania i Wrześni oraz Konina.

W ramach realizacji zadania w miejscu zburzonych, wybudowane zostały 2 nowe, dłuższe i wyższe perony, na których ustawione są m.in. wiaty i ławki. Bezpieczeństwo po zmroku zapewnia jasne, ekologiczne oświetlenie LED. Dobrą orientację umożliwia czytelne oznakowanie, gabloty z rozkładem jazdy i przydatnymi informacjami, a także nowy system nagłośnienia. Dla osób niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni przygotowano ścieżki naprowadzające z wypukłą, wyczuwalną fakturą. Na dogodny dostęp do pociągów pozwala wyremontowane przejście podziemne z m.in. odnowionymi ścianami i odwodnieniem dla właściwego utrzymania tunelu. Z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem się zamontowano dwie windy prowadzące do obu peronów. Do ekologicznych podróży, koleją i rowerem zachęcają stojaki zamontowane w obrębie stacji.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizowały prace w ramach zadania „Modernizacja przystanku Słupca na linii kolejowej nr 3”, które jest częścią „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Na zwiększenie dostępu do kolei i zapewnienie wyższego komfortu podróży przeznaczono ok. 13,7 mln zł (netto).

Nowe perony z „programu przystankowego” w Wielkopolsce

Zmodernizowane perony w Słupcy to kolejny efekt realizacji „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” w Wielkopolsce. „Program przystankowy” w regionie obejmuje 19 lokalizacji. Podróżni już korzystają z nowych peronów m.in. w Radlinie, Pleszewie, Miłosławiu, Orzechowie i Książnie, a w II kw. br. planowane jest zakończenie prac m.in. w Patrzykowie. Wartość wszystkich inwestycji z „programu przystankowego” w województwie to ponad 96 mln zł.

„Program przystankowy” dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne ułatwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju, w ramach listy podstawowej „Programu przystankowego”, przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych (dodatkowe 107 jest na liście rezerwowej). Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowobudowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ok. 74,3 mln zł.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz