Sektorkolejowy » Trainspotting, czyli jak internetem zawładnęły pociągi

Trainspotting, czyli jak internetem zawładnęły pociągi

pzez Damian

Każdy z nas widział kiedyś przejeżdżający pociąg. W głowie nie zapala nam się wtedy raczej lampka: O! Mogę zrobić karierę, wykorzystując do tego pociągi! Jednej osobie, wbrew wszelkim pozorom, się to jednak udało. Jak?

Dla tych, którzy go nie znają, Francis Bourgeois (naprawdę Luke Magnus Nicolson) to 22-letni Brytyjczyk, który przez połączenie swojej obszernej wiedzy na temat kolei z zabawnym formatem filmików z użyciem obiektywu rybiego oka kamery GoPro, osiągnął sukces o randze międzynarodowej. On sam opisuje siebie swojej 2,7-milionowej publiczności na TikToku jako fana kolei i fana inżynierii. I pomimo już wcześniej wspomnianego gigantycznego sukcesu w mediach społecznościowych, nie odszedł on od tego, co, jak sam mówi, kocha najbardziej – od wypatrywania brytyjskiej klasy 390 Pendolino do podróży zabytkowym Belmond British Pullman z Brighton do Londyńskiej stacji Victoria. Właśnie takie obrazy Francis regularnie dostarcza swoim odbiorcom. Dzięki swojej wielkiej pasji, z którą tworzy swój kontent, przebił się z niszy do mainstreamu.

Wraz z nim możemy poznać piękne zakątki Anglii, ciekawe modele zabytkowych pociągów oraz najnowocześniejszych pojazdów, które wożą pasażerów po torach. Francis pokazuje także, że kolejowe hobby jest dostępne dla każdego z nas. Nie zawsze obserwuje on pociągi z wewnątrz, wystarczy udać się w bezpieczne miejsce, z którego widać tory, lub na sam peron. Tam właśnie można wypatrywać ciekawych modeli lub interesujących ujęć.

Dla osób lubiących filmiki dłuższe niż te na TikToku, Chanel 4 Entertainment nagrywa serię, w której Francis wraz z gościem (w każdej części jest to inna gwiazda, np. Sam Ryder) wspólnie udają się na poszukiwania interesujących okazów pociągów. „Francis pełną parą chce dzielić się swoją miłością do najbardziej niezrozumianej brytyjskiej rozrywki, trainspottingu”. I tak właśnie można podsumować jego twórczość. Wielka wiedza, wielka pasja i tematyka, która bez wkładu pasjonata prawdopodobnie jeszcze długo pozostałaby poza radarem milionów odbiorców, którzy dziś ją uwielbiają.

Jak widać po tym przykładzie, kolej przenosi się na zupełnie inne tory niż te znane starszym jej użytkownikom i pasjonatom. Niezmiennie z poprzednimi pokoleniami tego młodego Brytyjczyka łączy prawdziwa pasja do kolei i chęć jej prezentowania w różnych odsłonach.

@francis.bourgeois

Just after catching the A4 at London Victoria, here it is at Virginia Water! #trains #trending #fyp

♬ original sound – Francis Bourgeois

Autor: Weronika Łucek
Fot. telegraph.co.uk – Andrew Crowley

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz