Sektorkolejowy » Przystanek kolejowy przy Energylandii za pieniądze z rządowego programu

Przystanek kolejowy przy Energylandii za pieniądze z rządowego programu

pzez Adrian

Jeszcze w tym roku dojazd do małopolskiego parku rozrywki – Energylandii w Zatorze będzie łatwiejszy. Tuż przy parku ma powstać nowy przystanek kolejowy. Za realizację inwestycji będzie odpowiadać PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Środki na ten cel zostaną przekazane w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025.

Drugi już przystanek kolejowy w Zatorze ma się znaleźć tuż przy Energylandii, na trasie kolejowej Kraków Płaszów–Oświęcim, między Spytkowicami a Przeciszowem. Znajdą się na nim dwa perony z wiatami, ławkami, udogodnieniami dla niepełnosprawnych. Z zapowiedzi kolejarzy wynika, że z nowych peronów pasażerowie będą mogli korzystać jeszcze w tym roku.

Jak podaje serwis oswiecim.naszemiasto.pl:

Nowy przystanek będzie zlokalizowany właściwie na granicy gmin Zator i Przeciszów. Stąd mieszkańcy obu miejscowości nie ukrywają zadowolenia z inwestycji PKP PLK. Wedługwójta Przeciszowa Tomasza Kosowskiego, każdy pomysł, który może zmniejszyć korki na drogach w związku z dojazdami turystów do Energylandii, jest cenny. Przez Przeciszów podobnie jak przez Zator podczas sezonu wakacyjnego po głównych i bocznych drogach ciągną sznury samochodów z całej Polski. Ponadto park ma plany rozwoju w stronę Przeciszowa i można się spodziewać, że ruch turystyczny będzie z tej strony jeszcze większy”.

Przystanek znajdzie się tuż przy przejeździe kolejowo-drogowym, dlatego inwestycja będzie wymagała również podjęcia prac modernizacyjnych, które podniosą poziom bezpieczeństwa na przejeździe. Jego budowa związana jest bezpośrednio ze wzrostem ruchu i zainteresowania turystów tym obiektem. Koszt przedsięwzięcia to 5,8 mln zł.

Energylandia to największy park rozrywki w Polsce zlokalizowany na powierzchni wielkości około 43 ha. Znajduje się w m. Zator, w odległości około 20 km od Wadowic czy Oświęcimia. Z Krakowa czy z Katowic można tam dotrzeć w pół godziny.

Autor: Agata Sumara
Fot. readyforboarding.pl/

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz